ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום ראשון, 12 באוגוסט 2018

ציון חסון , ילד בן 9 במחנות מעצר בלוב"ב-1942 גירש מוסוליני יהודים למחנות מעצר בתוניסיה ובאלג'יריה, ואלה מהם שהיו בעלי אזרחות בריטית נשלחו למחנות באירופה, כמו אינסברוק באוסטריה וברגן בלזן בגרמניה. יהודים בעלי אזרחות לובית נכלאו במחנות ריכוז בטריפוליטניה, במיוחד בג'אדו, שם נכלאו סבי ובני משפחתו, וכן בערים נוספות באזור יפרן וע'ריאן, שם נכלאו סבתי ובני משפחתה.

תנאי החיים במחנות היו גרועים באופן קיצוני והביאו עמם זיהומים ומחלות ובעקבותיהם מגיפות שגרמו למותם של אנשים רבים. נוסף על התנאים הקשים במחנה, הקצינים האיטלקים לא חסכו שום צורת השפלה, דיכוי והתעללות. מדי יום נלקחו הגברים מעל גיל 18 לעבודת פרך מבוקר עד לילה. התנאים בג'אדו היו קשים במיוחד. ציון חסון ,יליד לוב,  שהיה בן תשע, מספר שרבים מבני משפחתו נרצחו במחנה. אמו היתה מייצרת בובות ומוכרת אותן לערבים דרך הגדר ובאחד הימים היא נתפסה. אחד הקצינים האיטלקים חבט בה עם לום ושבר את גבה והיא נותרה כפופה כל חייה..

אירועי המלחמההפרעות שנעשו ביהודי לוב על ידי ערביי המדינה ב-1945 וב-1948 וכמובן הקמתה של מדינת ישראל והלובי המתמשך לעלייה - הובילו תחילה לעלייה בלתי לגאלית לישראל ולאחר מכן, בינואר 1949, כאשר הבריטים שלטו בלוב, לעזיבה חוקית של לוב. בין 1949-1952 הגיעו לישראל כמעט כל יהודי לוב" 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הנער נוח קליגר מעביר ילדים יהודים דרך צרפת לשוויץ הניטרלית

  נורברט קליגר נולד בשנת 1926, בעיר שטרסבורג שבצרפת, בנם של ד"ר ברנארד קליגר, עיתונאי וסופר, ותקלה־אסתר לבית אייבשיץ. הוא גדל והתחנך בצ...