ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שבת, 26 בדצמבר 2015

סיפורה של לאה ויצנר, בת יחידה, ילידת 1930כדי להציל ילדה יהודייה בת 12 נדרשו שתי משפחות פולניות לסכן את חייהן-סיפורם של פליקס וסטפניה פלאושבסקי ואדוארד וסטפניה גוס.
זהו סיפורה של לאה ויצנר, בת יחידה, ילידת 1930. בספטמבר 1942 אימא של לאה השליכה אותה במהלך טרנספורט שעשה את דרכו למחנה ההשמדה בלז'ץ.
לאה חזרה לכפר הולדתה והצטרפה לדודה שגם הוא הצליח לברוח מאותו משלוח. הדוד השיג ללאה נירות מזויפים והיא הגיעה לעיירה סטארי-סמבור שם היא מצאה מסתור אצל פליקס וסטפניה פלאושבסקי שהכירו את משפחתה.
סטפניה ופליקס טיפלו בלאה כמו אחת מהמשפחה והסתירו את זהותה היהודית אף מילדיהם. 
בתחילת 1943 גורשו תושבי סטארי-סמבור מערבה והם הגיעו לעיירה קטנה על גדות נהר הויסלה. עקב חשש שזהותה של לאה תתגלה העבירו פליקס וסטפניה את לאה למשפחתה של אחותו של פליקס, סטפניה ואדוארד גוס, שהמשיכו לטפל בילדה במסירות עד ליום השחרור ביולי 1944.
שתי המשפחות הפולניות סכנו את חייהם כדי להציל את לאה מסיבות הומניטריות וללא כל תמורה.פליקס וסטפניה פלאושבסקי ואדוארד וסטפניה גוס הוכרו כחסיד אומות עולם על ידי "יד ושם" ביוני 1995.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"ילדה במלונה"

  הספר "ילדה במלונה" של הסופרת שרה שנר-נשמית ז"ל, שבעצמה ניצלה מידי הנאצים בהיותה ילדה. הסופרת אף ציינה בראיון שנתנה על הספר ...