ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שלישי, 24 באוקטובר 2017

ילדי איבוןאיבון נווז'ן
איבון פייריק נווז'ן (Yvonne Feyerick Nevéjean; 15 בנובמבר 1900  10 באוגוסט 1987הייתה אחת מהמנהיגות ארגון שעזר לילדים יהודים בבלגיה תחת הכיבוש הנאצי בבלגיה בזמן מלחמת העולם השנייה. נווז'ן תרמה להחבאתם של כ-4,000 ילדים יהודים, רבים במשפחות ובמוסדות קתוליים. לאחר המלחמה, זכתה לכבוד הן בתוך בלגיה והן מחוצה לה. ב-1965 קיבלה את תואר חסיד אומות עולם על ידי יד ושם, וב-1996 יצא לאור בבלגיה בול הנושא את דיוקנה.

נווז'ן עמדה בראש הסוכנות הלאומית למען הילד (Oeuvre Nationale de l'Enfance; ONE), ארגון אשר הקים והפעיל רשת של בתי מחסה לילדים בכל בלגיה.

 הנאצים החלו לגרש את יהודי בלגיה בקיץ 1942. באותו זמן, המחתרת היהודית הגדולה בבלגיה, Comité de Défence des Juifs en Belgique, פנתה לנווז'ן בבקשה להציל ילדים יהודים אשר הופרדו מהוריהם. היא פעלה בעיקר לבדה, והסכימה לגייס את ONE למאמץ היהודי להצלת הילדים. הארגון בהנהגתה שיכן ילדים יהודים במשפחות אשר הסכימו לכך ובמוסדות על מנת להגן עליהם. בסופו של דבר, נווז'ן הצילה את חייהם של כ-4,000 ילדים יהודים. הילדים שהצילה נווז'ן, נקראו לימים ילדי איבון.

המחתרת היהודית מימנה את מבצע ההצלה המקיף שהוציאה נווז'ן לפועל, אך כשתרומתם לא הייתה מספקת איבון נווז'ן בעצמה

גייסה הון מבנקים ומהממשלה הבלגית הגולה בלונדון וכן מהג'וינט. הגסטאפו ביקש לעצור את פעולותיה, ועצר כמה מצילים וניצולים, אך ככלל הם לא הצליחו לעצור את המבצע הודות לעמידה האמיצה והעיקשת של נווז'ן ובלגים אחרים, כמו מלכת בלגיה, המלכה-האם אליזבת', וליאון פלאטו ממשרד המשפטים הבלגי שהוכרזו גם כן כחסידי אומות העולם.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"ילדה במלונה"

  הספר "ילדה במלונה" של הסופרת שרה שנר-נשמית ז"ל, שבעצמה ניצלה מידי הנאצים בהיותה ילדה. הסופרת אף ציינה בראיון שנתנה על הספר ...