ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום ראשון, 3 ביוני 2018

סיפורה של לנה , בת 4


לנה, אשר הייתה פעוטה בעיר קרקוב עם פרוץ מלחמת העולם השנייה והטלטלה עם הוריה ממקום מגורים אחד למשנהו בגטו, נפרדה מאביה והתחבאה עם אימה בכפר פולני, נפרדה מאימה והוחבאה באסם בכפר אחר ולאחר מכן במנזר, תחת זהות של ילדה נוצרייה.

אביה הצליח לקבץ את המשפחה מחדש, יחד עם חברו הטוב אשר נמלט עימו ממחנה ריכוז ולנדוד בין מספר מקומות מגורים ארעיים עד שהגיעו לכפר פולני (ביירוטוב), שם התיישבו בבית גדול עם משק משגשג, התחזו לנוצרים והיו ממכובדי הכפר. לאחר תקופה בה היה נראה כי הכל מסתדר, העירו את לנה באישון לילה ושוב – ברחו מן הכפר עקב שמועה כי יש מי שהלשין עליהם לשלטונות כי הם יהודים והתנחלו במשק לא להם.

לאחר תקופה נוספת בוורוצלב, עלתה המשפחה לישראל. לנה בגרה, נישאה והקימה משפחה, אולם לאחר שילדיה בגרו – עזבה את ישראל לארה"ב.
במהלך רוב סיפורה של לנה, היא נמצאת בגפה; בבית הפולני בו התחבאה עם אימה היא שוהה במהלך ימים שלמים בתוך תנור גדול ולאחר מכן במרתף, תמיד לבד. לאחר מכן היא גרה באסם גדול במשך 8 חודשים לבד. בוורוצלב הוריה יוצאים לעבודה והיא נשארת בבית לבד.

רגעי הבדידות מלווים בעוצמה את סיפור חייה של לנה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"ילדה במלונה"

  הספר "ילדה במלונה" של הסופרת שרה שנר-נשמית ז"ל, שבעצמה ניצלה מידי הנאצים בהיותה ילדה. הסופרת אף ציינה בראיון שנתנה על הספר ...