ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום ראשון, 17 בינואר 2016

הילדה האמיצה מן התצלום המפורסם ביותר של גטו ורשה


בערב חג הפסח תש"ג, ב-19 באפריל 1943, החל השלב הסופי בחיסולו של גטו ורשה. כעבור ארבעה שבועות, ב-16 במאי, הכריז קצין האס-אס יורגן שטרופ, אשר הופקד על ביצוע המלאכה, כי זו נסתיימה והושלמה. הרובע היהודי בוורשה אינו קיים עוד, כתב בדו"ח שלו. פרנץ קונרד, צלמו האישי, עמד לידו ותיעד חיילים מרושעים מאיימים בנשק על נשים וילדים, בדרך לכיכר המשלוחים, משם הוסעו אל מחנות ההשמדה. על אחת מתמונותיו נרשם: "הוצאו בכוח מן הבונקרים". זו נחקקה בזיכרון יותר מכולן והפכה לסמל של שואת יהודי אירופה, אולי בגלל ילד קטן וחסר אונים המרים את ידיו, ונכנע לחייל נאצי המכוון אליו קנה רובה. גבורת הגרמנים התבטאה בהפגנתה כלפי חסרי הישע.
כמה מן הדמויות המופיעות בחזית התמונה זוהו שנים רבות לאחר שנסתיימה מלחמת העולם השנייה.
הילדה מצד שמאל היא חנה למט שנולדה בוורשה למשה ומתילדה. היא נספתה במיידנק בשנת 1943 בהיותה בת שבע. לידה ניצבת אמה, מתילדה למט גולדפינגר ששרדה את זוועות השואה וזיהתה אותה. היא אף עלתה לישראל.
הנער המחזיק שק לבן על כתפו הוא אהרון אליעזר קרטוזינסקי, בנם של הרשל צבי וקילה. הוא נספה באושוויץ בהיותו בן 14. אחותו, חנה אייכנגרין, שעלתה לישראל זיהתה אותו.
הילדה האמיצה מן התצלום המפורסם ביותר של גטו ורשה | רשימות מן

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"ילדה במלונה"

  הספר "ילדה במלונה" של הסופרת שרה שנר-נשמית ז"ל, שבעצמה ניצלה מידי הנאצים בהיותה ילדה. הסופרת אף ציינה בראיון שנתנה על הספר ...