ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום חמישי, 2 ביוני 2016

הציפור הצבועההספר הציפור הצבועה נכתב על ידי יז'י קושינסקי שנולד בפולין ב-1933 והתגורר בארצות הברית מאז 1957. בשנת 1965 יצא הספר לאור וב-1966 קיבל את הפרס הצרפתי לספר הטוב ביותר.קושינסקי נולד בלודז' שבפולין, להורים יהודיים, והיה בן שש בזמן הפלישה הנאצית לפולין. זהו ספרו הראשון והוא מבוסס על ניסיונו האישי, כילד יהודי הנודד ברחבי פולין, אם כי זהותו היהודית של הנער טושטשה בספר.
ילד בן שש שנקלע לעולם האכזרי של מלחמת העולם השנייה, חווה אירועים מזעזעים וקשים לעיכול. הילדיתום שנותר לבדו בעולם, נודד בין כפרים פולניים וסופג התעללויות קשות מצד האוכלוסייה הפולנית והנאצית בשל מראהו הצועני. הספר מתאר את אשר עבר על אחד מיני יהודים רבים אשר נקלעו לזוועות השואה.
קושינסקי נולד כיוסף לוינקוף בשנת 1933 בעיר לודז' שבפולין למשפחה חילונית שהיתה שייכת לאינטליגנציה היהודית האמידה. אביו היה פרופסור ללשונות עתיקות ואמו פסנתרנית. הוא סיפר שהוריו שילחו אותו בזמן המלחמה ושנדד כילד במשך שש שנים, בהן נתקל בכל סדיסט פולני שאי פעם חי. את החוויות האלה תיעד בספרו הנודע "הציפור הצבועה". עוד טען שבגלל טראומת מלחמה איבד את יכולת הדיבור שלו ושרק אחרי המלחמה התאחד מחדש עם הוריו.
אביו של קושינסקי הכשיר אותו לחיים בזהות בדויה: "בן, תזכור, הדבר הכי חשוב הוא לחיות בלי לעורר תשומת לב, להפוך את עצמך ללא חשוב, עד כדי כך לא חשוב, שלא יהיה שווה לבזבז עליך אפילו כדור. אז תוכל לשרוד, להפוך לבלתי נראה".


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הנער נוח קליגר מעביר ילדים יהודים דרך צרפת לשוויץ הניטרלית

  נורברט קליגר נולד בשנת 1926, בעיר שטרסבורג שבצרפת, בנם של ד"ר ברנארד קליגר, עיתונאי וסופר, ותקלה־אסתר לבית אייבשיץ. הוא גדל והתחנך בצ...