ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שלישי, 14 ביוני 2016

הדיסקית של הילד דדי זק ז"ל, מחנה ההשמדה סוביבור צילום: יורם חיימי
במהלך העונה האחרונה של החפירות  אשר יזם יורם חיימי במחנה סוביבור התגלו ממצאים ייחודיים והם יפורסמו במאמר בקובץ המחקרים של יד ושם.

בין הממצאים: תשע משרפות פתוחות שבהן שרפו הנאצים את גופות היהודים, וצריף של עובדי כפייה יהודים. ברצפת הצריף נמצאה תעלת מילוט בעומק 1.60 מ', שהכיוון שלה פונה לעבר הגדר המקיפה את המחנה. ההערכה היא כי האסירים ניסו להימלט מסוביבור ונורו למוות על ידי הנאצים

"התמקדנו השנה באזור שטח מחנה 3, שהוא האזור של הקברים ההמוניים", סיפר חיימי, "העבודה נעשתה בשיתוף הרב הראשי של פולין, שליווה את החפירות, שבמהלכן נחשפו המשרפות הפתוחות.

על אחת מהמשרפות נמצאה דיסקית מתכת של הילד דדי זק ז"ל, שנשלח במשלוח הילדים מהולנד אל סוביבור ביולי 1943, כשהיה בן 8 בלבד. 

אחייניתו ליז שרדה את המלחמה והשתתפה השנה בטקס לציון 70 שנה למרד בסוביבור. סמוך לרמפת הרכבת מצאנו דיסקית נוספת של ילדה שנקראה לאה יהודית דה לה פנה, בת למשפחה ממוצא פורטוגזי, שנשלחה לסוביבור עם אביה דוד ועם אמה יהודית ביולי 1943 מהולנד". 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רות כהן , בת 14 , סיפור ההישרדות במחנה ההשמדה אושוויץ

  בצילום : רות כהן ואחיה בילדותם , אחיה נרצח באושוויץ "לא משנה כמה זה כואב, אני חולקת את האמת של מה שחוויתי במהלך השואה… אני עושה את זה...