ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום רביעי, 30 בנובמבר 2016

בריחה אינדיווידואלית של ילדים מהגטוהילדה חסייה בורחת מהגטו

ילדים שחיו בגטו ברשות עצמם , ללא משפחתם , קיבלו מקרוביהם ומידידיהם ידיעות על מצב הסכנות המתקרבות. חסייה סיפרה על ילדים שהיו רגילים לצאת מהגטו לסחור בצד הארי, להשיג מזון ולחזור לגטו :

 " אמרו לי שתהייה אקציה ואני חייבת לברוח בלילה. אישה אחת מחוץ לגטו  אמרה לי בזמנו שאם תהייה לי בעיה , שאבוא אליה. ידעתי שאלך לאישה הזאת. כשהתכוונתי לשים את הראש מתחת לפתח גדר הגטו תפסו אותי שני פולנים. בחושים של חיה שברתי יד לכל אחד מהם והשתחררתי. רצתי אל מחוץ לגדר" .

הבריחה הגדולה לפני האקציה

ילדים שנשארו לבדם במקומות המסתור בגטו נאלצו לדאוג לעצמם בזמן האקציות שהופעלו בגטו. כשהיה מגיע אליהם מידע על מועדי האקציות ועל טיבן , הם נאלצו לקבל החלטות קשות ולא שגרתיות בניהול חייהם וחיי אחיהם. רובי סיפר שההחלטה להימלט ממקום המסתור ומהגטו התקבלה רק שהתקבלו ידיעות על התקרבות האקציה הסופית:

"בשנת 1943 הסתתרנו כילדים וכך עברנו את כל האקציות . כשנודע לנו שמתקרבת האקציה הגדולה לחיסול הגטו, יצאנו בלילה מהמסתור והלכנו לאורך פסי הרכבת למחנה של אבא. נשארנו עם אבא במחנה העבודה."

מקור וקרדיט :

טוקר , ד'.  בית הילדים מלובלין : חינוך ילדים יהודים שניצלו משואת מלחמת העולם השנייה 1939-1946 . חיבור לשם קבלת תואר דוקטור לפילוסופיה , תל אביב : אוניברסיטת תל אביב 2008.

ראה גם :אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

האמא של אתגר קרת הייתה ילדה בשואה

  נולדתי בחודש השישי בניתוח קיסרי ושקלתי פחות מקילו, בגלל זה גם קראו לי אתגר. אמא שלי אומרת שהאתגר שלי היה לשרוד. גם הייתי ילד מאוד חולני. ב...