ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שני, 4 בדצמבר 2017

להסתתר בתוך העוגב בכנסייה
Emanuel Tanay

אחד הסיפורים המרתקים ביותר של ילדים ניצולי שואה הוא סיפורו של פרופסור עמנואל טנאי , כיום פרופסור לפסיכיאטרה  בארה"ב. ספר זכרונותיו המדהים (הערת עורך מיזם ילדים בשואה : ניתן לרכשו כספר אלקטרוני מותאם קינדל באמזון). זהו סיפור הימלטות של נער בן 16 אשר חלק מנתיב ההימלטות שלו היה במנזר קתולי פולני . יותר משנה הוא היה כומר מתלמד במנזר קתולי כאשר רק ראש המנזר ידע על היותו יהודי ( לעמנואל היה מראה ארי) . כאשר גילה אחד הכמרים את היותו יהודי הוא מיהר לגסטאפו ודיווח על כך ( מרבית הכמרים הקתוליים הפולניים היו אנטישמיים ושונאי יהודים מובהקים). 

עד שהספיקו אנשי הגסטאפו להגיע  למנזר הצליח ראש המנזר הפולני להחביא את עמנואל בתוך תיבת העוגב בכנסייה של המנזר . לאחר כמה ימים הצליח בלילה ובחשאי ראש המנזר להבריח את הנער היהודי החוצה לכפר פולני שם המשיך את מסע ההימלטות שלו המדהים שלו בין פולניה לבין הונגריה. פרופסור טנאי למד רפואה בגרמניה בין השנים 1945-1952 והיגר לארה"ב שם הפך להיות המומחה לתחומי הפסיכאטריה של זיהוי פלילי במשטרת שיקאגו. ספר זיכרונותיו מימי השואה נחשב בארה"ב כמרתק ביותר והוא מומלץ ע"י בתי ספר בארה"ב.

 מתוך הביקורת בארה"ב על הספר

" זהו הספר החשוב ביותר שפורסם בארה"ב בשנים האחרונות. הוא משלב זיכרונות של ניצול שואה עם ניתוח
היבטים רבים של התקופה כולה, וכן  התוצאות  שלה עד היום. לקח לפרופסור טנאי שלושים שנים של לימוד ומחקר, כולל לימוד עצמי כדי לאפשר בחינה וניתוח מעמיק של סוגיות הנוגעות לנאצים ולפולנים בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר הציר המוביל בספר הם זיכרונותיו האישיים. הרקע שלו במדעי המדינה, רפואה, פסיכיאטריה, פסיכיאטריה משפטית הפסיכואנליזה אפשרה לו לכתוב ספר מאוד מעניין וקריא שהוא מרתק בדרכים רבות."
 "זהו הספר הטוב ביותר שנכתב על הישרדות יומיומית בתקופת השואה. במצבים כאלו שנער צעיר מוצא את עצמו הם מעבר לכל דמיון של רוב האנשים שגדלו במדינה כמו אמריקה."
 בזכות תושייה ותבונה רבים  הצליח נער צעיר לשרוד כל יום, כאשר הוא לא יודע מה יהיה איתו ביום הבא, זה לא רק סיפור מדהים ומרתק, של נער בנתיב הימלטות יומי ,  Tanay לא רק הצליח לשרוד, הוא גם הציל את אמו, אחותו וחבר ילדות קרוב. אביו סבל מידי הנאצי אמון גת  הידוע לשמצה על חלקו במחנה פלאשוב המתואר  בסרט "רשימת שינדלר" של סטיבן שפילברג.  בספר מסופר ממקור ראשון כיצד הנאצי אמון גת היה מוציא להורג את היהודים במחנה בעזרת הכלבים הטורפים שלו.
התובנה של ד"ר Tanay את המצוקה שלו, את מצוקתם של יהודי אירופה, כמו גם את הנפש של שנאה לדת ותנועות אידיאולוגיות הוא אינטליגנטי, מרגש וחינוכי. "


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

פסח וולודינגר, הנער מהשואה , לוחם הפלמ"ח שנהרג במלחמת העצמאות

  סיפור חייו פסח, בנם של רחל-רוזה וצבי-הירש, נולד בשנת תרפ"ט (1929) ברומניה, בעיר רבוביץ שבחבל בוקובינה, הקרפטים הצפוניים. הוא למד ...