ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שבת, 11 במאי 2019

הדובי ששרד את השואהסלומון משה בן 84 , תושב כפר סבא והדובי בולדוג שרדו יחד את השואה
"סלומון משה נולד לפני 84 שנים באתונה יוון , ב- 1943 התייתם מאביו שחלה בשחפת ונותר לבדו עם אימו והדובי בולדוג אותו שיתף ברגעי השמחה והעצב.
כשהדודה סיפרה למשפחה על כך שהגרמנים כבשו את סלוניקי ולוקחים את היהודים לפולין והורגים אותם לא הבין מה זה אומר. כל חייו כילד חי כיהודי ואף לדובי שלו היה שם כיפה בקידוש שאביו עשה כי כך ראה וכך הבין.
אימו ודודתו הבינו את גודל הסכנה והכינו למשפחה הקטנה תעודות מזויפות שהפכו אותם ליוונים נוצרים כך שלמה סלומון משה הפך ל"לאקי" ניקולס  הפך לניקולאקיס  אסתרינה הפכה לקריסטינה וכך השמות הדומים עזרו ליהודים שהחליפו את דתם בתעודות לזכור את שמותיהם החדשים.
במשך שנה ורבע נדדו בין בתים ממסתור אחד למשנהו כשהאימא מפרנסת בדוחק את המשפחה בעבודה בדוכן בשוק והדודה שומרת על הילד "לאקי" הלו הוא סולומון , לדודה לא התאפשר לצאת פן תחשוף את זהותם ותדבר בטעות בספניולית  או בלאדינו וכך תחשוף את זהות המשפחה לעיתים אף הציגוה כחירשת אילמת...
כל אותה התקופה החבר היחידי לסולומון הלו הוא "לאקי", היה הדובי בולודג,  איתו חלק את חוויותיו כילד.
בוקר אחד התעוררה המשפחה לקול צלצול פעמונים וקריאות " שלום " " שלום" כך התבשרו כי המלחמה הסתיימה ויכלו לחזור לזהותם ולחייהם.
האם התעקשה שבנה יסיים בית ספר תיכון ושתהיה לו תעודת בגרות ובשנת 1956 עלתה המשפחה לארץ כשנאלצה להשאיר מאחור את כל רכושה. על דבר אחד לא ויתר סולומון- על הדובי בולדוג אותו נשא עמו ועבר עם המשפחה אל המעברה.
לאחר שנים רבות ללא בית אמיתי הקים משה בית משלו ונשא לאשה את אראלה. נולדו להם שני ילדים , אף הם שיחקו עם הדובי אך הבן שמוליק ביקש לשנות את שמו ל-"ימבו".
המשפחה התרחבה ונולדו נכדים וערב אחד נשאר הנכד לישון אצל סבא וסבתא אך לא הצליח להירדם כי התגעגע למשחקיו. סבו הוציא את הדובי שעכשיו שמו י"ומבו" והילד נרדם וישן שנת ישרים ומאותו יום אף חזר לבקר וביקש לישון עם הדובי.
השנים עברו הילדים גדלו ובגרו הדובי "יומבו" כבר החל להתפורר והשנים נתנו בו אותותיו .סולומון ביקש להעביר את סיפורו ואת הדובי שלו ל"יד ושם" אך הילדים והנכדים סירבו: " סבא הדובי שמר עליך עכשיו תפקידנו לשמור עליו...."
תמר פארן גת מנכל"ית עמותת "סביון" העמותה למען האזרח הותיק כפר סבא, שמעה על פרוייקט "בובה לחיים". ביחד עם נאוה סלמון – עובדת העמותה ומתנדבת בפרוייקט יצרו קשר עם אסף דנוך מעמותת "מרפא לחיים", וביחד עם הבובנאית המוכשרת דקלה יוקטן היל שכפלו לסולומון את הדובי "יומבו".
במפגש מרגש בביתו שבכפר סבא, ליהיא לפיד יו"ר העמותה הביאה לסולומון הנרגש את הדובי החדש והפגישה אותו עם יומבו הדובי ששרד את השנים והמעברים.
"וכך סיכמה ליהיא לפיד את המפגש:
"היה מרגש לראות את הדמעות בעיניו של סולומון שלרגע חזר פתאום להיות הילד הקטן, היתום מאב בן יחיד לאימו, שדובי פרווה הוא שותף הסוד והחבר היחיד שלו כאשר הוא נודד ובורח מהצורר הנאצי שרק רוצה להרוג ילד קטן שמחבק דובי זעיר מפרווה".


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

פסח וולודינגר, הנער מהשואה , לוחם הפלמ"ח שנהרג במלחמת העצמאות

  סיפור חייו פסח, בנם של רחל-רוזה וצבי-הירש, נולד בשנת תרפ"ט (1929) ברומניה, בעיר רבוביץ שבחבל בוקובינה, הקרפטים הצפוניים. הוא למד ...