ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שני, 18 ביולי 2016

עליזה ש"ק היתה בת 17 כשתיעדה בכתב סתרים את החודשים האחרונים של גטו טרזיןלאתר מימון ההמונים הדסטארט נוסף בחודש שעבר פרויקט יוצא דופן, "יומנה של עליזה אהרמן ש"ק" שכתבה ניצולת השואה כשהיתה בת 17.
 יזמו אותו מנהלי "בית טרזין", מוזיאון ומרכז חינוכי מקיבוץ גבעת חיים איחוד. "היומן נחשף עד כה רק להיסטוריונים מתחום חקר השואה", אומרת מנכ"לית בית טרזין, תמי קינברג. "הוא מהווה תיעוד יחיד במינו של ימיו האחרונים של גטו טרזין".

עליזה בת ה- 16 זה עתה נפרדה מאהובה זאב ש"ק שנשלח ל"מזרח" בטרנספורטים הגדולים שיצאו מהגטו

 

לפני לכתו הטיל עליה זאב משימה חשובה - לתעד ביומן את מה שקורה בגטו. על מנת להסתיר את תוכנו מהגרמנים, היא כתבה את היומן באותיות עבריות בשפה הגרמנית. 


עליזה תיעדה את מה שראו עיניה, נערה בת 16 הנחשפת לזוועות הגטו, הכותבת, מתעדת ומציירת במסתור. הכתיבה מגיעה לסיומה עם הידיעה, הלא נכונה, על מותו של זאב.


היומן והציורים הם תיעוד יוצא דופן, שלא ראה אור עד כה, ונחשף רק להיסטוריונים מתחום חקר השואה אשר מאשרים את חשיבותו כאשר הדגש הוא על היותו תיעוד יחיד במינו של ימיו האחרונים של גטו טרזין.

מקורות המידע

פרויקט מימון המון חדש: יומן מגטו טרזין - ספרות - הארץ

יומן  טרזין - קטעים עליזה הרמן-ש"קאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

פיות בלב התופת

    מאת: סיגל ארביטמן אפרת הדני לא ידעה פרטים רבים על פרק השואה בחייה של אמה צופיה. אבל כאשר עשתה סדר במסמכים הרבים לאחר מותה, נדהמה לגל...