ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום ראשון, 10 ביולי 2016

עדותו של הילד היהודי אלבר במסתור : "בגיל עשר נעשיתי עוזר נפח "


בגיל עשר נעשיתי עוזר נפח . התפקיד שלי היה להגביר את האש בעזרת מפוח ענק . באותה תקופה עבדו האיכרים עם פרות שהיה צריך לפרזל . הייתי אוחז בידי בחוזקה את זנב הפרה בעת שהנפח החזיק לה את הרגל בזמן הפרזול . 
הייתי גם רפתן . העבודה שלי הייתה להוביל את הפרות , שכולן היו בצבע שמנת , אל המרעה , מבוקר ועד ערב . כשלא היה לי מה לעשות ניקיתי אותן וקרצפתי אותן כדי שיהיו נקיות למשעי . "

"היה שם פלג מים שזרם בשיפולי השדה . בקיץ , הייתי מביט בשפיריות הכחולות מאטות כדי לעצור ואחר כך מנתרות ... לא רחוק משם היה גם מטע ערמונים אמיתי וגדלו בו גם כל מיני פטריות שלמדתי ללקט , כמו את הערמונים , בבוא העונה . 

היה עלי גם לקצור את החציר בחרמש בשביל המספוא לפרות לתקופת החורף . עשיתי הכול . הייתי רותם צמד שוורים לעול שכרכתי מרצועות עור , ואז הייתי מטעין את החציר על העגלה כדי להביא אותה לאסם . ברור שבערב לא הייתי זקוק לשיר ערש כדי להירדם .
אלבר 


מקור וקרדיט : עורך/כים: ראובן מירן( עורך ) הרחק בקצה העולם יש לי אמא : עדויות קצרות של ילדים יהודים מוסתרים בצרפת 1945-1939
נהר ספרים , שנת ההוצאה: תש"ע - 2010


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצלתו של נשיא בית המשפט העליון לעתיד

  לאה בריק ובנה בן השמונה, אהרון, היו בין האנשים שזכו למחסה ממשפחת ראקוויציוס. הם הצליחו לשרוד מספר הוצאות להורג המוניות, ביניהן אקציית הילד...