ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שבת, 28 באוגוסט 2021

סיפור החיים העצוב של הנער ניצול השואה , דניאל לייבוביץ ז"ל במלחמת העצמאות

  


מבין תמונות לוחמי גולני של גדוד 13 שמצאתי, חשפתי שהלוחם דניאל לייבוביץ, היה ניצול שואה, חבר קיבוץ חמדיה שבעמק בית שאן. לחם בכל הקרבות בגליל. דניאל נפל בגזרה הדרומית במלחמת העצמאות והוא בן 21.

 דניאל, בן ברטה ויחזקאל, נולד ב11.12.1927 בעיירה שאהי בסלובקיה. אביו היה אגרונום על פי הכשרתו ועבד בחווה חקלאית. דניאל סיים את בית-הספר היסודי שבעירו והתכונן ללמוד חקלאות בבית-ספר תיכון, אבל בגלל התגברות האנטישמיות במדינה לא התירו ליהודים להמשיך בלימודיהם. דניאל הצטרף לתנועת "המכבי הצעיר" ולתנועת "גורדוניה". כאשר פלשה גרמניה להונגריה היה דניאל עם כל בני משפחתו בין המובלים לגיטו, ומשם למחנה הריכוז גונסקירכן באוסטריה. דניאל ואחיו נשלחו לעבודות כפייה, אולם הוריו ואחות אחת נספו במחנה המוות אושוויץ. בתום המלחמה הצטרף דניאל לחברת נוער שיצאה להכשרה חקלאית כהכנה לעלייה לארץ-ישראל.

בשנת 1946, כאשר גובשה הקבוצה, יצאו הצעירים לדרך הארוכה כשמטרתם הסופית היא ארץ-ישראל. לאחר שנת נדודים שלמה ברחבי אירופה עלה על אוניית המעפילים "תאודור הרצל". המסע נמשך שבועות אחדים, ובהתקרב האונייה לחופי הארץ - נתגלתה על-ידי מטוסים בריטיים ואוניות קרב בריטיות עצרו אותה. ב"קרב" שהתפתח בין החיילים החמושים לבין הפליטים עמד דניאל בשורת הלוחמים הראשונה ונלחם עד אשר נפצע בידו, הורד לחוף והועבר למחנה-המעצר בעתלית. עם שחרורו מהמחנה, מיהר להצטרף אל חבריו בקיבוץ חמדיה שבעמק בית שאן. בקיבוץ עבד במרץ רב במקצוע שלמד בגולה, חשמלאות.

בחודש מאי 1948 התגייס דניאל וצורף כלוחם לגדוד 13 של חטיבת "גולני". עם גדודו לחם בקרבות בעמק יזרעאל, נצרת, ציפורי וג'נין. בקרב שנכשל בג'נין הצטיין בשעת הנסיגה כאשר חיפה במקלע שבידו על חבריו הנסוגים. במבצע "חורב", לגירוש הצבא המצרי מתחומי ישראל, הוטל על חטיבת "גולני" ליצור הטעיה באגף המערבי של החזית, לפני הפעלת המאמץ העיקרי באגף המזרחי. בליל 22-23 בדצמבר 1948 כבשו כוחות החטיבה את משלט 86 מצפון לח'אן יונס, איימו על הכביש ומסילת הברזל ויצרו את הרושם שהכוונה היא לנתק את הכוחות המצריים שברצועת עזה. המצרים הגיבו בהתקפת-נגד עזה בסיוע ארטילריה ושריון ובלחץ האויב נאלצו לוחמי "גולני" לסגת. בקרב זה, ביום כ"א בחשוון תש"ט, (23.12.1948), נפגע דניאל מכדור צלף בגרונו ונפל. נקבר זמנית בבית-העלמין שבקיבוץ גבולות. השאיר אחריו אחות ושני אחים. מאוחר יותר הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות של קיבוצו - חמדיה. אחד מאחייניו נפל במלחמת יום-הכיפורים.

קיבוץ חמדיה הוציא לאור חוברת זיכרון לחבריו שנפלו במלחמה ובה עולה דמותו כאדם טוב לב היודע להושיט יד עוזרת לחבר.

יהי זכרו ברוך

בתמונה מצד שמאל זיהיתי את זאב מולציק עומד משמאל ואת דניאל לייבוביץ עומד במרכז. התמונות מספרות שהייתה חברות קרובה בין דניאל וזאב. לא מזהה את הדמות מצד ימין.

 

 מקור
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הנער נוח קליגר מעביר ילדים יהודים דרך צרפת לשוויץ הניטרלית

  נורברט קליגר נולד בשנת 1926, בעיר שטרסבורג שבצרפת, בנם של ד"ר ברנארד קליגר, עיתונאי וסופר, ותקלה־אסתר לבית אייבשיץ. הוא גדל והתחנך בצ...