ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שלישי, 7 בדצמבר 2021

אן הרצוג בת 8 , מסתתרת באורווה של איכר אוקראיני

 
אן הרצוג חוותה על בשרה את בגידת השכנים האוקראינים  בהיותה בת שמונה בסוף 1942 , כאשר ספר גוי מבוצ'אץ , ששמע קולות חפירה מתחת למספרה שלו , הלשין לגרמנים על הבונקר שהיא והוריה ויהודים רבים אחרים הסתתרו בו בזמן האקציה. " כתשעים אחוזים מבני משפחתי נלקחו מאותו בונקר ונורו", היא  העידה .

 

 היא עדיין זכרה את הצעקות והיריות  ואת הזרמת הגז הרעיל  על ידי הגרמנים לתוך הבונקר, כשהיא והוריה ברחו לתוך חדר מלא אנשים אשר " נורו למוות  במיטותיהם" , ושם " הסתתרו מתחת לאותן המיטות , שם נטף מהן דם " .

 

לאחר שמצאו מקלט בסופו של דבר אצל איכרים אוקראינים באחד הכפרים, אן זכרה כי ימים אחדים לפני השחרור איכרים שהחביאו משפחה יהודית אחרת  בקרבת מקום  " הוציאו  אותם  אל השלג הלבן של של החורף בקור העז  באזור נידח של הכפר וירו בהם. "

 

אן והוריה היו קרובים כל כך למקום עד " שיכולנו לשמוע" את היריות . האיכרים הכירו את היהודי  שהרגו כי הייתה  לו שם חנות , והוא מכר בה , לחם וכל מיני דברים"  אחרים. 

 

מתוך חשש מההשלכות של מעשה הרצח הזה, האיכרים שהסתירו את משפחתה של אן פשוט  " זרקו אותנו החוצה , והיינו ככה בשלג .. הלכנו ובדרך ראינו בית קטן , ופשוט לא  הייתה לנו ברירה ונכנסנו פנימה , ושם בחווה היה איכר כל כך עני , לא היה לו לום , לא היו לו פרות , הייתה לו רק אורווה ריקה , אז הוא הרשה לנו להישאר באורווה עד ששחררו אותנו  חיילי הצבא האדום"

 

מקור וקרדיט :

עומר ברטוב , אנטומיה של רצח עם, חייה ומותה של עיירה ושמה בוצ'אץ ,הוצאת עם עובד,2020, עמודים  230-231.

 

שימוש הוגן  לפי סעיף 27א, חוק זכויות היוצרים

 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הנער נוח קליגר מעביר ילדים יהודים דרך צרפת לשוויץ הניטרלית

  נורברט קליגר נולד בשנת 1926, בעיר שטרסבורג שבצרפת, בנם של ד"ר ברנארד קליגר, עיתונאי וסופר, ותקלה־אסתר לבית אייבשיץ. הוא גדל והתחנך בצ...