דלג לתוכן הראשי

סיפורו של הילד ג'קי במחנה הנשים באושוויץ


במהלך התקופה הראשונה לשהותינו באושוויץ- בירקנאו, שמענו סיפורים נוספים רבים אודות מעשיה והישגיה המופלאים של צילה.

במרחק קצר מן המרפאה, בבלוק 9, הסתתר ג'קי, ילד כבן 12 שנה. הוא הגיע בטראנספורט מהולנד, יחד עם הוריו. מיד בהגיעם למחנה נשלחה משפחתו, יחד עם הטראנספורט כולו, לתאי הגזים.
בעוד הם נלקחים, עזב הילד הקטן את מקום עומדו והחל משוטט במחנה מתוך סקרנות למראה המחזות המשונים שנתגלו לעיניו. איש לא הבחין בו, וכך הגיע למחנה הנשים, שם נתגלה מאוחר יותר על ידי אחת הבנות, כשהוא ממרר בבכי, תועה ומבולבל. היא הביאה אותו לצריפה, שם טיפלו בו בנות הצריף, חלקו את מנות המזון הזעומות שלהן יחד עמו,
והסתירו אותי בזמן המסדרים והסלקציות. הוא נהג לבקר במרפאה לעתים קרובות, שם חש מוגן יותר מאשר בבלוק. צילה האכילה אותו והשיבה לשאלותיו המעמיקות.
יום אחד, פתחה ואמרה לג'קי: "הנך ילד גדול. בקרוב תגיע לגיל בר-מצוה. כל ידיעותיך בקשר ליהודים מסתכמות בכך שהם מעונים ונרדפים. אך הגיעה העת ללמדך אודות מורשתנו הנפלאה. אבקש ממך כי תגיע לכאן בקביעות אחר שעות העבודה. ברצוני ללמדך את לשון הקודש, וכך תוכל ללמוד חומש, שהוא הספר המקודש לנו ביותר, אותו קיבלנו מאת
הקדוש-ברוך-הוא באמצעות משה רבנו. ממנו תלמד אודות הקדוש-ברוך-הוא ועולמו אשר ברא; אודות האדם, שנברא בצלם אלוקים; וכן אודות עם ישראל, שנבחר להיות עם קדוש, נושא ומפיץ האמת האלוקית ברחבי תבל."
ג'קי התלהב לשמע ההצעה. כעת הצטרפה טילי למבצע. היא פנתה לבנות "קומנדו קנדה", שהיו מופקדות על מיון כל חפציהם של קרבנות הטראנספורטים. אוצרות שונים ומשונים התגלו במהלך עבודתן – החל בתכשיטים, תשמישי קדושה, וכלה בתמונות ומזכרות משפחתיות – חפצים שהיו כה יקרים, באופנים כה רבים, לאלפי אנשים; אנשים שמיאנו להיפרד מדברי הערך שלהם. מעולם לא סירבו "בנות קנדה" לבקשותיה של טילי.
 גם אם הדבר הצריך שבועות של חיפושים, הן התמידו בכך עד שעלה בידן  למצוא את מבוקשה, אותו הגניבו לידיה. לדוגמא, היא ביקשה כי יספקו לה  לוח שנה עברי, אשר חשיבותו היתה עצומה עבור הנשים באושוויץ.  טילי המתינה יום יום לבנות בשובן מעבודתן; לבסוף, הביאו לה את לוח השנה  אותו מצאו.
טילי רצה ברוח מרוממת אל צילה, אוצרה היקר בידה. כעת נוכל לדעת מתי חלים החגים.
הפעם, ביקשה מהן חומש או תנ"ך. היתה זו משימה קלה. זה עתה הגיע טראנספורט מהונגריה, והיהודים החרדים שהגיעו במשלות זה, הביאו עמם ספרי קודש רבים.
ג'קי החל לומד חומש בשמחה רבה. תוך זמן קצר קלט את כל שלימדתו צילה. עולם חדש החל ניגלה לפניו, עולמם הנפלא של אוצרות היהדות, מרהיב ביומו.

לתיעוד המלא ביד ושם


  מקור וקרדיט : המרכז ללימודי השואה , יד ושם

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…