דלג לתוכן הראשי

"היא בחרה להאכיל אותי. אחותי מתה מרעב בדרך".
אליעזר רוזנמן, 79, היה בן שנתיים כשפלשו הגרמנים לפולין ורצחו כמעט את כל משפחתו. רק הוא, אמו ואחותו הקטנה הצליחו לברוח ליערות. לאחר שבגר סיפרה לו אמו כי בזמן המנוסה מהגרמנים היא נאלצה להחליט את ההחלטה הקשה ביותר לאם — איזה מילדיה היא בוחרת להציל.

"אמי תיארה שבנקודה מסוימת היא הצליחה להשיג פרוסת לחם אחת, אחרי הרבה זמן שבו לא אכלנו כלום", מספר רוזנמן. "היא ידעה שהיא לא יכולה לחלק אותה ביני ובין אחותי, שהייתה צעירה ממני בשנה, כך שאמי הייתה צריכה לבחור אם להאכיל אותי או את אחותי. היא בחרה להאכיל אותי. אחותי מתה מרעב בדרך".

את הפורקן מהחוויות הנוראות שחווה מוצא רוזנמן בכתיבה. "לא חי בעבר / העבר חי בתוכי", היטיב לנסח זאת ניצול השואה בשיר שחיבר. "הכתיבה מאפשרת לך להשליך חוויות על הנייר. בוראים עולמות חדשים ופותרים דברים בעולמות הישנים. לפעמים כשכותבים על כלא שאתה חי בו, כשהוא עובר לדף, במובן מסוים אתה מפסיק לחיות בתוכו ומתחיל לחיות לצידו. זו תחושה של שחרור מכבלים".

בשיחה עמו הוא מתאר רגע של כאב עמוק בחייו, שקיבל ביטוי ביצירתו.
"אני, בניגוד לרוב האנשים, נאלצתי להיפרד מאבי פעמיים — אחרי שאמי ואני ברחנו לארמניה, קיבלנו בתום המלחמה מברק שאבי מחפש אותנו. עד אותו רגע חשבנו שהוא מת. הוא הצליח לאתר אותנו, אבל חודש אחרי האיחוד הוא נפטר. 

הוא נורה על ידי הנאצים במחנה הריכוז בפולין והכדור חדר לליבו, אבל הוא הצליח לשרוד. אחרי המלחמה הרופאים אמרו לו שבגלל הפגיעה בלב נותרו לו חודשיים לחיות. הוא רצה לראות את אמי ואותי והצליח לאתר אותנו, אבל מת כחודש לאחר מכן". 

מקור המידע

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…