דלג לתוכן הראשי

הילד היהודי שהצליח לנקום בנאציםיאיר גפן | חדשות 2

אברהם ויינרייך הצטרף לפרטיזנים לבדו, כשהיה רק בן 11. הוא הפך ללוחם שחיסל חיילים גרמנים, פוצץ רכבת תחמושת ושרד מוות בטוח בזכות כדור אחד שלא נורה, ואחד שכן. "אני לא יודע איך הנס הזה קרה לי", סיפר..

אברהם ויינרייך נולד ב-1932 בפולין למשפחה יהודית אמידה מאוד. אמו נפטרה במהלך לידתו והוא נותר בן יחיד שהתגורר עם עם אביו, סבו, סבתו, המטפלת שלהם ובנה. החיים של בני המשפחה המורחבת היו נוחים מאוד. ויינרייך הצעיר לא יכול היה לתאר לעצמו לאילו תהומות יתגלגלו חייו בתוך שנים ספורות..

"היו לנו אלפי דונמים של אדמות ושטחים, יער גדול ובריכות דגים", סיפר. "היינו עשירים מאוד, מיליונרים". כשהיה בן 7 נתקל לראשונה בנאצים, ומהר מאוד גם באכזריות הבלתי נתפסת שלהם. "סבא שלי חשב שהיות והוא ממוצא גרמני אז החיילים הנאצים יתייחסו אליו יפה, אך לצערי לאחר שיחה קצרה איתו הם ירקו עליו", תיאר את המפגש הראשון. "הגרמנים היו מגיעים כדרך קבע לסחוט אותנו ולקחת כסף ורכוש".

היום האחרון לחייו של סבו התחיל בעוד מפגש "שגרתי" עם החיילים הנאצים. "כאשר אחד החיילים לקח תער ובא לאיים על סבא, הכלב שלי קפץ לו על הגב והפיל אותו על הרצפה", שחזר ויינרייך את שהתרחש מול עיניו. "החייל מת כתוצאה מנפילה. באותו רגע הם ירו בסבא שלי מולי. לאחר מכן ירו גם בכלב והרגו אותו". סבו של אברהם נהרג. סבתו נפטרה זמן קצר לאחר מכן, מצער. "התקופה היפה בחיים שלנו נגמרה", סיכם ויינרייך.


פעולות תגמול

המכה הבאה הגיעה כשויינרייך ואביו גורשו לגטו קיילצה בפולין. המזל הטוב של ויינרייך התחיל כשחבר של המשפחה, אזרח פולני, הצליח להבריח אותם אל מחוץ לגטו. אבל אז, הוא ואביו נאלצו להיפרד, כשויינרייך הצעיר נמלט אל יער סמוך כשהוא חולה וחלש. את אביו לא ראה עוד. בתום המלחמה גילה שהוא נרצח.
"בוא איתי, אל תדאג", קרא מתוך היער לעבר הילד בן ה-11 גבר שלא הכיר. "אני יודע מי אתה ואני מכיר את אבא שלך וחייב לו הרבה". ויינרייך, למרות החשש מהאיש הלא מוכר, צעד אחריו עד לבונקר תת קרקעי. בתוכו מצא 42 פרטיזנים. לאחר שהסכימו לקבלו, עבר ויינרייך אימוני נשק והפך ללוחם צעיר במיוחד.
יחד עם חבריו החדשים יצא לפעולות נקם בחיילים גרמנים, בין השאר בכאלה שאנסו יהודיות. השיא הטרגי של פעילות הקבוצה היה כשהצליחו לפוצץ רכבת אספקה גרמנית עמוסה בטנקים ובתחמושת. ההלם מפיצוץ הרכבת גרם לנאצים לפשוט על היער כולו בחיפוש אחר האשמים. החיילים הגרמנים הקיפו את הבונקר. הפרטיזנים הבינו שגורלם נגזר, והם בחרו לקחת את חייהם בעצמם, רק לא ליפול לידיהם של הנאצים.
לכתבה המלאה של יאיר גפן

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…