דלג לתוכן הראשי

הילד היהודי שהצליח לנקום בנאציםיאיר גפן | חדשות 2

אברהם ויינרייך הצטרף לפרטיזנים לבדו, כשהיה רק בן 11. הוא הפך ללוחם שחיסל חיילים גרמנים, פוצץ רכבת תחמושת ושרד מוות בטוח בזכות כדור אחד שלא נורה, ואחד שכן. "אני לא יודע איך הנס הזה קרה לי", סיפר..

אברהם ויינרייך נולד ב-1932 בפולין למשפחה יהודית אמידה מאוד. אמו נפטרה במהלך לידתו והוא נותר בן יחיד שהתגורר עם עם אביו, סבו, סבתו, המטפלת שלהם ובנה. החיים של בני המשפחה המורחבת היו נוחים מאוד. ויינרייך הצעיר לא יכול היה לתאר לעצמו לאילו תהומות יתגלגלו חייו בתוך שנים ספורות..

"היו לנו אלפי דונמים של אדמות ושטחים, יער גדול ובריכות דגים", סיפר. "היינו עשירים מאוד, מיליונרים". כשהיה בן 7 נתקל לראשונה בנאצים, ומהר מאוד גם באכזריות הבלתי נתפסת שלהם. "סבא שלי חשב שהיות והוא ממוצא גרמני אז החיילים הנאצים יתייחסו אליו יפה, אך לצערי לאחר שיחה קצרה איתו הם ירקו עליו", תיאר את המפגש הראשון. "הגרמנים היו מגיעים כדרך קבע לסחוט אותנו ולקחת כסף ורכוש".

היום האחרון לחייו של סבו התחיל בעוד מפגש "שגרתי" עם החיילים הנאצים. "כאשר אחד החיילים לקח תער ובא לאיים על סבא, הכלב שלי קפץ לו על הגב והפיל אותו על הרצפה", שחזר ויינרייך את שהתרחש מול עיניו. "החייל מת כתוצאה מנפילה. באותו רגע הם ירו בסבא שלי מולי. לאחר מכן ירו גם בכלב והרגו אותו". סבו של אברהם נהרג. סבתו נפטרה זמן קצר לאחר מכן, מצער. "התקופה היפה בחיים שלנו נגמרה", סיכם ויינרייך.


פעולות תגמול

המכה הבאה הגיעה כשויינרייך ואביו גורשו לגטו קיילצה בפולין. המזל הטוב של ויינרייך התחיל כשחבר של המשפחה, אזרח פולני, הצליח להבריח אותם אל מחוץ לגטו. אבל אז, הוא ואביו נאלצו להיפרד, כשויינרייך הצעיר נמלט אל יער סמוך כשהוא חולה וחלש. את אביו לא ראה עוד. בתום המלחמה גילה שהוא נרצח.
"בוא איתי, אל תדאג", קרא מתוך היער לעבר הילד בן ה-11 גבר שלא הכיר. "אני יודע מי אתה ואני מכיר את אבא שלך וחייב לו הרבה". ויינרייך, למרות החשש מהאיש הלא מוכר, צעד אחריו עד לבונקר תת קרקעי. בתוכו מצא 42 פרטיזנים. לאחר שהסכימו לקבלו, עבר ויינרייך אימוני נשק והפך ללוחם צעיר במיוחד.
יחד עם חבריו החדשים יצא לפעולות נקם בחיילים גרמנים, בין השאר בכאלה שאנסו יהודיות. השיא הטרגי של פעילות הקבוצה היה כשהצליחו לפוצץ רכבת אספקה גרמנית עמוסה בטנקים ובתחמושת. ההלם מפיצוץ הרכבת גרם לנאצים לפשוט על היער כולו בחיפוש אחר האשמים. החיילים הגרמנים הקיפו את הבונקר. הפרטיזנים הבינו שגורלם נגזר, והם בחרו לקחת את חייהם בעצמם, רק לא ליפול לידיהם של הנאצים.
לכתבה המלאה של יאיר גפן

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הילד יוסי פלד , מסתתר אצל משפחה נוצרית בבלגיה

יוסי פלד נולד בבלגיה בשם יוסי מנדלביץ'. נולד בבלגיה בשם יוסף (ג'פקה) מנדלביץ' לשיינע ויענקל מנדלביץ'. בזמן מלחמת העולם השנייה נמסר עם אחיותיו למשפחה נוצרית מאמצת, שעִמה שהה עד גיל 8. אביו נספה באושוויץ. לאחר המלחמה חזרה אמו אל המשפחה הנוצרית לקחת אותם, ובעזרת הבריגדה היהודית הם עלו לארץ ישראל והתיישבו בקיבוץ נגבה. בשיחה עם דרור גלוברמן ל"אנשים", מספר פלד על הזיכרונות כילד יהודי בתקופת השואה: "היו מחביאים אותי במרתף", ומודה: "במרתף הזה חוויתי את הפחד הכי גדול בחיי". מכל משפחתו, רק אימו שרדה את המחנות, אבל את המפגש איתה פלד מתאר כטראומה: "בגיל שמונה, וללא הכנה מוקדמת הודיעו לי כי הוריי הנוצריים אינם ההורים האמיתיים שלי".

בראיון למעריב, 4 למאי 2016  :
"זאת טראומה שמלווה אותי כל ימי חיי”, משחזר השר לשעבר ואלוף (במיל’) יוסי פלד. “בגיל חצי שנה נמסרתי לידי משפחה נוצרית בבלגיה. היו לי הורים טובים, מספיק אוכל וגם צעצועים, מה שאפשר לי להיות ילד מאושר. ביום בהיר אחד, כששיחקתי בגינה מאחורי הבית הכפרי שלנו, בשכונה של אנטוורפן, האבא הנוצרי …

ילדי לנה קיכלר: שמעון הלר שהפך לטייס קרב בחיל האוויר הישראלי

סא"ל הלר שמעון

בשואה נולדתי בקרקוב, ב 12.10.36 למשפחה לא דתית. אבי גמר את האוניברסיטה המפורסמת של קרקוב "יגלונסקה" ועבד כעורך דין. אני הייתי בן יחיד. את מלחמת העולם השנייה שרדתי במזל ובעזרת אנשים אצילי נפש. כאשר המצב החמיר לקח אותי דודי (שהיה פולני ונשוי לאחות אבי) אליהם לדירה בפראגה – וורשה. שם שהיתי חודשים אחדים, בתנאים מגבילים מאוד- איסור על תנועה וכל רעש במהלך היום בדירה, עד שובו של הדוד בערב. מכרה של הדוד , אשה ליטאית צעירה ואצילת נפש בשם לידיה פלייטס הקדישה את חייה לי והצילה אותי. כשנתיים חיינו בכפר נידח 43 ק"מ מקרקוב. אני תחת זהות בדויה ועם שיער צבוע לבלונד, כל זאת בסיכון חייה, גם לאחר שהכסף עבור אחזקתי הפסיק להגיע.

הורי לא שרדו את המלחמה.
בסוף המלחמה החזירה אותי לידיה פלייטס ליהדות ומסרה אותי למוסד יהודי בוורשה. ושוב למזלי, עוד אישה אצילת נפש, ניצולת שואה בעצמה, ששמה לנה קיכלר לקחה אותי למוסד לילדים ניצולים. בגלל מצב בריאותי הירוד נשלחתי למוסד הבראה ב"זקופנה". התנכלויות אנטישמיות שלוו בירי על בית היתומים אלצו את לנה לברוח מפולין.
תקומה 
לנה קיכלר הצליחה…

ילדים בשואה שהפכו להיות טייסי קרב בחיל האוויר : רס"ן אומשוויף צבי ז''ל

רס"ן אומשוויף צבי ז''ל


בשואה  מ-1939 עד 1943 המשפחה גרה בגטו בלבוב. ב-1943 הועברה למחנה הריכוז אשוויץ ונרשמה כאסירים פוליטיים. צבי היה ילד בן 6 כאשר קועקע על ידו המספר 103796. אביו, ברנרד, יחד עם עוד מדען, חקרו את החיסון כנגד מחלת הטיפוס. כנראה שזו הסיבה להגנה מסוימת לה זכתה המשפחה. ב-1945 עם שחרור המחנה, הוא צעד יחד עם אמו ב"צעדת המוות". אביו הוצא כנראה להורג. כשהגיע לברלין, אמו נפטרה מטיפוס, הועבר ע"י ידידת אמו ד"ר אנה וייס, למנזר בסלובקיה, בו שהה עד סוף 1947 יחד עם עוד יתומים יהודים.
תקומה
ב-1947 אותר על-ידי דודו דולק עמישב ועלה ארצה דרך צרפת. התגורר עם דודו מספר שנים ואז אומץ על-ידי משפחת ארנון בקיבוץ עין המפרץ. עלייתו ארצה הייתה בלתי ליגאלית, הוא התחזה לבן נוסף של אישה עם ילד ששרדו את השואה. צבי גדל והתחנך במוסד החינוכי המשותף לעין המפרץ ולכפר מסריק. היה ספורטאי מחונן וזכה באליפויות קרב 5 ובקפיצה למרחק. שיחק עם נבחרת ישראל בכדור-עף.
בשחקים
התגייס לחיל האוויר לאחר שירות בחיל המודיעין.  ב-1958 הצטרף לקורס טיס מספר 31 אותו סיים במגמת קרב ב-1960. בביה"ס…