דלג לתוכן הראשי

להסתתר בתוך העוגב בכנסייה
Emanuel Tanay

אחד הסיפורים המרתקים ביותר של ילדים ניצולי שואה הוא סיפורו של פרופסור עמנואל טנאי , כיום פרופסור לפסיכיאטרה  בארה"ב. ספר זכרונותיו המדהים (הערת עורך מיזם ילדים בשואה : ניתן לרכשו כספר אלקטרוני מותאם קינדל באמזון). זהו סיפור הימלטות של נער בן 16 אשר חלק מנתיב ההימלטות שלו היה במנזר קתולי פולני . יותר משנה הוא היה כומר מתלמד במנזר קתולי כאשר רק ראש המנזר ידע על היותו יהודי ( לעמנואל היה מראה ארי) . כאשר גילה אחד הכמרים את היותו יהודי הוא מיהר לגסטאפו ודיווח על כך ( מרבית הכמרים הקתוליים הפולניים היו אנטישמיים ושונאי יהודים מובהקים). 

עד שהספיקו אנשי הגסטאפו להגיע  למנזר הצליח ראש המנזר הפולני להחביא את עמנואל בתוך תיבת העוגב בכנסייה של המנזר . לאחר כמה ימים הצליח בלילה ובחשאי ראש המנזר להבריח את הנער היהודי החוצה לכפר פולני שם המשיך את מסע ההימלטות שלו המדהים שלו בין פולניה לבין הונגריה. פרופסור טנאי למד רפואה בגרמניה בין השנים 1945-1952 והיגר לארה"ב שם הפך להיות המומחה לתחומי הפסיכאטריה של זיהוי פלילי במשטרת שיקאגו. ספר זיכרונותיו מימי השואה נחשב בארה"ב כמרתק ביותר והוא מומלץ ע"י בתי ספר בארה"ב.

 מתוך הביקורת בארה"ב על הספר

" זהו הספר החשוב ביותר שפורסם בארה"ב בשנים האחרונות. הוא משלב זיכרונות של ניצול שואה עם ניתוח
היבטים רבים של התקופה כולה, וכן  התוצאות  שלה עד היום. לקח לפרופסור טנאי שלושים שנים של לימוד ומחקר, כולל לימוד עצמי כדי לאפשר בחינה וניתוח מעמיק של סוגיות הנוגעות לנאצים ולפולנים בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר הציר המוביל בספר הם זיכרונותיו האישיים. הרקע שלו במדעי המדינה, רפואה, פסיכיאטריה, פסיכיאטריה משפטית הפסיכואנליזה אפשרה לו לכתוב ספר מאוד מעניין וקריא שהוא מרתק בדרכים רבות."
 "זהו הספר הטוב ביותר שנכתב על הישרדות יומיומית בתקופת השואה. במצבים כאלו שנער צעיר מוצא את עצמו הם מעבר לכל דמיון של רוב האנשים שגדלו במדינה כמו אמריקה."
 בזכות תושייה ותבונה רבים  הצליח נער צעיר לשרוד כל יום, כאשר הוא לא יודע מה יהיה איתו ביום הבא, זה לא רק סיפור מדהים ומרתק, של נער בנתיב הימלטות יומי ,  Tanay לא רק הצליח לשרוד, הוא גם הציל את אמו, אחותו וחבר ילדות קרוב. אביו סבל מידי הנאצי אמון גת  הידוע לשמצה על חלקו במחנה פלאשוב המתואר  בסרט "רשימת שינדלר" של סטיבן שפילברג.  בספר מסופר ממקור ראשון כיצד הנאצי אמון גת היה מוציא להורג את היהודים במחנה בעזרת הכלבים הטורפים שלו.
התובנה של ד"ר Tanay את המצוקה שלו, את מצוקתם של יהודי אירופה, כמו גם את הנפש של שנאה לדת ותנועות אידיאולוגיות הוא אינטליגנטי, מרגש וחינוכי. "


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…