ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום ראשון, 5 בספטמבר 2021

הילדים היהודים שנדרשו לפנות שדות מוקשים על ידי הגרמנים

 
חודש לאחר שהגרמנים כבשו את העיירה הם החלו להכריח ילדים יהודים לפנות שדות מוקשים שהצבא האדום הותיר מאחוריו.

" הובלתי לבית הקברות את ידידי דז'יונק ספקטור , נער אהוב , שנהרג כשהגרמנים לקחו אותו לפנות שדה מוקשים. היה עלי , עם עוד כמה נערים, להיכנס לשדה המוקשים כדי להוציאו משם. היה זה למחרת יום הכיפורים , הלכתי אחרי העגלה ובכיתי. שאלתי את אלוהים מדוע עשה לנו זאת, מדוע לקח נער כזה , אהוב על כולם . הוא היה נער חזק מאוד . שאלתי את אלוהים מדוע מענים אותנו ומתי זה יסתיים .  לא ידעתי אז מה עוד  ממתין לנו.

ימים ספורים לאחר מכן שרפו האוקראינים  את בית הכנסת של העיירה. גם השרפה הזו  שהבטנו בה חסרי אונים , תישאר לי תמיד בזיכרוני. נאלצתי אז לעבוד 12 שעות ביום, בעבודה קשה, ניזון בקושי, מוכרח להתרגל לסבל ולרעב. בנובמבר 1942 הועברתי  למחנה עבודות כפייה בפשמישל לאחר אובדן  הורי ואחותי ב"אקציה" .

רקע ביוגראפי

מיכאל (מיקי) גולדמן-גלעד הוא שריד השואה, מקציני המשטרה שניהלו את חקירתו של אדולף אייכמן לאחר לכידתו. סיפורו היה השראה לסרט "המכה ה-81". הוא הדליק משואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות בשנת 2011.

בשנת 1960, לאחר לכידתו של אדולף אייכמן, צורף גולדמן-גלעד כקצין חקירות ללשכה 06 – יחידה מיוחדת שהוקמה לשם ניהול החקירה. הוא היה עוזרו האישי של גדעון האוזנר, היועץ המשפטי לממשלה, שעמד בראש התביעה.

במהלך משפט אייכמן נחשף מעט מעברו של גולדמן כנער בזמן השואה, כאשר תושב גטו פשמישל, רופא השיניים ד"ר בוז'מינסקי (לשעבר דיאמנט), סיפר בעדותו שראה נער שהוכה 80 מלקות על ידי פרנץ שוומברגר, מפקד הגטו מטעם הס"ס. כאשר נשאל על ידי האוזנר אם הוא רואה באולם בית המשפט את הנער שהוכה, ענה בוז'מינסקי: "זהו קצין המשטרה שיושב לידך" והצביע על גולדמן. שם הסרט "המכה ה-81" לקוח מעדותו זו, באשר המכה השמונים ואחת באה, לדבריו, כתוצאה מההתעלמות שהייתה בארץ לסיפורי הניצולים.

בתום המשפט, נכח גולדמן בהוצאתו להורג של אייכמן. בשנת 1987 עצרה משטרת ארגנטינה את שוומברגר ולאחר מכן הסגירה אותו לשלטונות גרמניה

מקור :

מיכאל גולדמן גלעד

מי באש ומי במים , מיומנו של שריד שואה

הוצאת ידיעות אחרונות , ספרי חמד , 2011

 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"ילדה במלונה"

  הספר "ילדה במלונה" של הסופרת שרה שנר-נשמית ז"ל, שבעצמה ניצלה מידי הנאצים בהיותה ילדה. הסופרת אף ציינה בראיון שנתנה על הספר ...