ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שישי, 5 באוגוסט 2022

היום לפני 80 שנים נשלחו יאנוש קורצ’ק ותלמידיו בבית היתומים להשמדה בטרבלינקה

 


היום לפני 80 שנים נשלחו יאנוש קורצ’ק ותלמידיו בבית היתומים להשמדה בטרבלינקה. יאנוש קורצ’ק היה אחד הגיבורים הידועים בתולדות השואה, בזכות מסירותו ליתומים היהודים שהיו תחת חסותו. קורצ’ק, רופא, מחנך והוגה חינוכי, סופר, פובליציסט ופעיל חברתי יהודי פולני נולד ב-1878 בוורשה.

הוא נודע בעיקר משום שסירב להותיר את תלמידיו מאחור ולברוח מגטו וורשה והלך עמם למחנה ההשמדה, אולם ככל הנראה היה מוכר בעולם גם אלמלא השואה, בזכות פועלו החלוצי למען שוויון זכויות לילדים, בזכות ספריו בתחום החינוך שהקדימו את זמנם ובזכות מחקריו על ההתפתחות הפיזית והנפשית של ילדים.

מקור

 ראו גם :

אנדרטת יאנוש קורצ'אק ותלמידיו באתר ההנצחה יד ושם שבהר הזיכרון בירושלים. 

האנדרטה, שנוצרה ב-1978, מנציחה את זכרו של המחנך והרופא היהודי-פולני ד"ר הנריק גולדשמיט, המכונה "יאנוש קורצ'אק". בפסל, מוגדלים ראשו וידו השמאלית החובקת של קורצ'אק ביחס לגודלם של הילדים. כך בחר הפַּסָּל בוריס (ברוך) סַקְצִיאֶר להדגיש את אהבתו של קורצ'אק לילדים ואת מנהיגותו. בתקופת השואה סירב קורצ'אק לנטוש את הילדים היהודים שבבית היתומים שניהל. הוא עבר עמם לגטו ורשה, ולבסוף כשנלקחו כולם למחנה ההשמדה טרבלינקה ב-5 באוגוסט 1942, הוא נלקח עמם אל מותם. מעל למאתיים היתומים היהודים שהיו בבית היתומים, נרצחו בטרבלינקה.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הנער נוח קליגר מעביר ילדים יהודים דרך צרפת לשוויץ הניטרלית

  נורברט קליגר נולד בשנת 1926, בעיר שטרסבורג שבצרפת, בנם של ד"ר ברנארד קליגר, עיתונאי וסופר, ותקלה־אסתר לבית אייבשיץ. הוא גדל והתחנך בצ...