ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום ראשון, 19 במרץ 2023

הילדים אריה ומשה דרוקר , "ילדי טהרן"בלב כבד, ובידיעה גמורה שככל הנראה לא תפגוש את בניה שוב, בחרה קלרה בחירה קשה מנשוא שהצילה את חייהם: היא שלחה אותם, עם פעילי תנועת החלוץ וההסתדרות, מאוקראינה לאיראן ומשם לארץ ישראל.

 

בפברואר 1943 הגיעו לארץ "ילדי טהרן" - פליטים מפולין שנאספו לאיראן ונשלחו לארץ בדרך לא דרך באחד ממבצעי ההצלה המקיפים והמוצלחים שהיו בזמן מלחמת העולם השנייה.

מסמכים ותמונות השמורים בארכיון עין חרוד מספקים לנו הצצה אינטימית לתהליך הקליטה המורכב וחושפים סיפורים אישיים מכמירי לב.

 

אריה ומשה דרוקר, זהו שמם של שני בניה של קלרה. אריה בן חמש עשרה שנים ומשה בן עשר, שניהם "ילדי טהרן".

 

כשקלרה הועלתה עם שני בניה על הרכבת לסיביר, חרב עליה עולמה. היא לא יכלה לדעת שדווקא שם היא תמצא את הפתח להצלת ילדיה.

 

משה, בנה, סיפר לנו: "כשפרצה מלחמת העולם השנייה היינו, אמא אריה ואני, בביקור אצל דודה רוזה, באוקראינה הפולנית. ופשוט "נתקענו" שם". בפולין נשארו האב ליאון והאח הבכור הרמן. אחרי כמעט שנתיים של רעב, קור ומחלות, ובהיעדר כל יכולת להאכיל או להלביש את בניה מסרה אותם קלרה, ברגע שנוצרה אפשרות כזו, לבית יתומים.

 

"בערב היינו מתגנבים לישון איתה לפעמים", נזכר משה, "והיינו מביאים איתנו אוכל, מה שהצלחנו לגנוב מהמטבח. אם לא השאריות שלנו היו ימים שהיא לא הייתה אוכלת כלום".

 

איך הגיעו הפליטים היהודים מסיביר לאיראן? מיהי האישה שניצחה על מבצע החילוץ של הילדים היהודיים וקליטתם בארץ ישראל, ברגישות ובאהבה? איך התקבלו הילדים בארץ?

הסיפור מאחורי המבצע המופלא להעלאת "ילדי טהרן" ארצה, ומסמכים נדירים המתעדים את המבצע, נמצאים בקישור למטה .

 

ארכיון עין חרוד זמין דיגיטלית במסגרת פרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) - שיתוף פעולה בין ארכיון עין חרוד מאוחד, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל.

****

בתמונה: ילדי טהרן ברכבת בדרכם לישראל, 1943. הצילום באדיבות הארכיון הציוני המרכזי

 

קישור

 

http://bit.ly/41mdQ3R

 

  מקור וקרדיט : הספרייה הלאומית ( קישור)

 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

פיות בלב התופת

    מאת: סיגל ארביטמן אפרת הדני לא ידעה פרטים רבים על פרק השואה בחייה של אמה צופיה. אבל כאשר עשתה סדר במסמכים הרבים לאחר מותה, נדהמה לגל...