דלג לתוכן הראשי

החיים בזהות שאולה של ילדים בשואה – הקשיים והסכנותהפן המורכב והקשה שבסיפור הכיסוי של הילדים היה הצורך להתאים להם  את זהותם החדשה השאולה . החיים לאורך זמן בזהות שאולה או ליתר דיוק בזהות כפולה מתוך סתירה מתמדת בין ההרגשה הפנימית ובין ההתנהגות החיצונית , היו קשים ובלתי נסבלים גם לאנשים מבוגרים בעלי ניסיון חיים, ועל אחת כמה וכמה  לילדים. 

העמדת הפנים מנוגדת להתנהגותו הטבעית התמימה של ילד, וחסרים לו מנגנוני הביטחון הפנימיים של ערנות מתמדת למצבי סכנה שיש לאדם מבוגר ומנוסה. אבל נראה שיצר החיים והפחד מהמוות עשו את שלהם. תינוקות ופעוטות שטרם למדו לדבר , ולא הבינו את המתרחש סביבם , קל היה יותר להסתיר בתנאי אימוץ מאשר לטוות זהות שאולה לילדים בני חמש עד עשר שכבר ידעו על זהותם היהודית וזכרו את הוריהם ואת ביתם.

ילדים בגיל זה הם תמימים ומתקשים לשקר  ולשמור סוד. אף-על-פי-כן ציוו עליהם הוריהם והאפוטרופוסים שלהם לשמור שזהותם המקורית תהיה סוד כמוס ואסרו עליהם להודות ביהדותם לפני איש , גם אם הוא ידידותי כלפיהם. היה עליהם להתכחש לעברם, ולא להזכיר כלל את ביתם ואת יקיריהם , גם אם התגעגעו אליהם. היה עליהם ללמוד את זהותם החדשה ולדבוק בה בעקביות ולשחק אותה בכל מצב. המעבר לצד הארי היה כרוך ברוב המקרים בשינוי שמם הפרטי ושם משפחתם של הילדים , והיה עליהם להזדהות רק בשמם החדש. עדויות רבות , הן של יהודים והן של נוצרים , מאשרות שאפילו ילדים קטנים הפנימו כללי זהירות אלה , ולא הסגירו את שמם האמיתי.

הנאיביות הטבעית של ילדים צעירים אלה היא שהייתה בעוכריהם. ילדים בגיל זה היו עלולים להיכשל בלשונם בתמימות, ובבלי דעת לחשוף את זהותם בפליטת פרטים מזהים מעברם. ילד יהודי היה יכול לשהות זמן רב בצד הארי ולתפקד בהצלחה בגדר ילד נוצרי, עד שפתאום תיאר בלי משים מאורע או מקום שהעיד עליו שהוא בא מסביבה יהודית. סוכן משטרה חשדן היה עלול מלשאול אותו  בחביבות ערמומית " איך קראו לך קודם ? " ואז הוא היה עלול להיכשל בלשונו , לפלוט לתומו את שמו האמיתי ולחשוף את זהותו היהודית.

כדי להיבלע בסביבה הנוצרית , מלבד אימוץ הזהות החדשה ושינון סיפור הכיסוי נדרשה גם בקיאות במנהגי הדת הנוצרית. עד מלחמת העולם השנייה הייתה החברה הפולנית דתית ברובה. הבית , בית הספר והכנסייה חינכו את העם  הפולני מקטן ועד גדול, חינוך קתולי. אורח חייהם של הפולנים היה נוצרי במודגש בימי חול ובייחוד בימי חג ומועד.

מנהגי הנצרות היו לילד הפולני טבע שני , ואילו הילדים היהודים , ובהם גם אלה שבאו מבתים מתבוללים , לא היו בקיאים בכל רזי המנהגים הנוצריים. היו ביניהם שביקרו עם המטפלות הנוצריות שלהם בכנסיות והוקסמו מהתמונות , מהפרחים ומריח הקטורת המיוחד, אך רובם לא הכירו את פולחן הדת הקתולית על דקדוקיו. היו שהכירו את מועדי החגים, אך לא את התפילות השונות ומתי בדיוק הן נאמרות. התנהגות לא-הולמת , למשל ילד שאינו כורע ברך בתפילה לפני האיקונין לפני העלייה למשכב , או אינו יודע מנהגים נוצריים בסיסיים  בעת ביקור בכנסייה, הייתה עלולה לעורר מיד חשש שהילד יהודי.

מקור וקרדיט : נחום בוגנר, בחסדי זרים, הצלת ילדים בזהות שאולה בפולין , יד ושם , 2000.  עמודים  61-62.

כדי  שילד בעל זהות שאולה יחיה חיים נורמאליים בתוך משפחה אומנת , לא היה די בסיפוק צרכיו הראשוניים – מקום לינה ואוכל. היו חייבים לשלבו שילוב אורגני בחיי היום יום של המשפחה ושל הסביבה הקרובה. לכאורה הילדים הקטנים , עד גיל הגן , עוררו פחות בעיות . הם עדיין היו זקוקים להשגחה ולטיפול המבוגרים, ולכן היו בתוך הבית. לא כן הגדולים יותר שהיו בגיל בית הספר .

רק ילדים יהודים מעטים מאלו שהסתתרו אצל משפחות נוצריות בצד הארי , ביקרו בגני ילדים ובבתי ספר. מטעמי ביטחון היה עדיף שילד המתחזה לפולני יישאר קרוב לבית וישחק בחצר, ובלבד שייחשף מעט ככל האפשר לעיני אנשים זרים. ילד יהודי שהלך לבית ספר , אפילו הייתה בידיו תעודת לידה נוצרית , נשקפה לו סכנה שתיחשף זהותו האמיתית. בבתי ספר היה נהוג שילדים בני שבע עד שתים עשרה משתתפים בטקס הקומוניה הראשונה- טקס המעבר הנוצרי שהילד מצטרף בו לכנסייה ומחויב להתוודות ולאכול את לחם הקודש – והחשש היה שמא בווידוי הראשון שלפני הטקס יגלה הילד מתוך תמימות לכומר המוודה את "חטא" מוצאו היהודי.

לכן העדיפו האפוטרופוסים הפולנים לא לשלוח את בן חסותם היהודי לבית הספר. ואם שלחו אותו לבית ספר, דאגו שישתתף בטקס בכנסייה מרוחקת ממקום מגוריהם, כדי למנוע חיטוט יתר בעברו.

את הילדים  הגדולים יותר היה צריך להעסיק , אם בלימודים ואם בעבודה. משפחות הפועלים ומעוטי היכולת , וכן האיכרים שבכפרים לא הקפידו לשלוח את ילדיהם לבית הספר בימי המלחמה והם שולבו במעגל העבודה כבר בגיל צעיר. על אחת כמה וכמה נהגו כך כשהיה מדובר בילדים שבחסותם היו מתחזים לנוצרים.


מקור וקרדיט : נחום בוגנר, בחסדי זרים, הצלת ילדים בזהות שאולה בפולין , יד ושם , 2000.   עמודים 65-66 

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הילד יוסי פלד , מסתתר אצל משפחה נוצרית בבלגיה

יוסי פלד נולד בבלגיה בשם יוסי מנדלביץ'. נולד בבלגיה בשם יוסף (ג'פקה) מנדלביץ' לשיינע ויענקל מנדלביץ'. בזמן מלחמת העולם השנייה נמסר עם אחיותיו למשפחה נוצרית מאמצת, שעִמה שהה עד גיל 8. אביו נספה באושוויץ. לאחר המלחמה חזרה אמו אל המשפחה הנוצרית לקחת אותם, ובעזרת הבריגדה היהודית הם עלו לארץ ישראל והתיישבו בקיבוץ נגבה. בשיחה עם דרור גלוברמן ל"אנשים", מספר פלד על הזיכרונות כילד יהודי בתקופת השואה: "היו מחביאים אותי במרתף", ומודה: "במרתף הזה חוויתי את הפחד הכי גדול בחיי". מכל משפחתו, רק אימו שרדה את המחנות, אבל את המפגש איתה פלד מתאר כטראומה: "בגיל שמונה, וללא הכנה מוקדמת הודיעו לי כי הוריי הנוצריים אינם ההורים האמיתיים שלי".

בראיון למעריב, 4 למאי 2016  :
"זאת טראומה שמלווה אותי כל ימי חיי”, משחזר השר לשעבר ואלוף (במיל’) יוסי פלד. “בגיל חצי שנה נמסרתי לידי משפחה נוצרית בבלגיה. היו לי הורים טובים, מספיק אוכל וגם צעצועים, מה שאפשר לי להיות ילד מאושר. ביום בהיר אחד, כששיחקתי בגינה מאחורי הבית הכפרי שלנו, בשכונה של אנטוורפן, האבא הנוצרי …

ילדי לנה קיכלר: שמעון הלר שהפך לטייס קרב בחיל האוויר הישראלי

סא"ל הלר שמעון

בשואה נולדתי בקרקוב, ב 12.10.36 למשפחה לא דתית. אבי גמר את האוניברסיטה המפורסמת של קרקוב "יגלונסקה" ועבד כעורך דין. אני הייתי בן יחיד. את מלחמת העולם השנייה שרדתי במזל ובעזרת אנשים אצילי נפש. כאשר המצב החמיר לקח אותי דודי (שהיה פולני ונשוי לאחות אבי) אליהם לדירה בפראגה – וורשה. שם שהיתי חודשים אחדים, בתנאים מגבילים מאוד- איסור על תנועה וכל רעש במהלך היום בדירה, עד שובו של הדוד בערב. מכרה של הדוד , אשה ליטאית צעירה ואצילת נפש בשם לידיה פלייטס הקדישה את חייה לי והצילה אותי. כשנתיים חיינו בכפר נידח 43 ק"מ מקרקוב. אני תחת זהות בדויה ועם שיער צבוע לבלונד, כל זאת בסיכון חייה, גם לאחר שהכסף עבור אחזקתי הפסיק להגיע.

הורי לא שרדו את המלחמה.
בסוף המלחמה החזירה אותי לידיה פלייטס ליהדות ומסרה אותי למוסד יהודי בוורשה. ושוב למזלי, עוד אישה אצילת נפש, ניצולת שואה בעצמה, ששמה לנה קיכלר לקחה אותי למוסד לילדים ניצולים. בגלל מצב בריאותי הירוד נשלחתי למוסד הבראה ב"זקופנה". התנכלויות אנטישמיות שלוו בירי על בית היתומים אלצו את לנה לברוח מפולין.
תקומה 
לנה קיכלר הצליחה…

ילדים בשואה שהפכו להיות טייסי קרב בחיל האוויר : רס"ן אומשוויף צבי ז''ל

רס"ן אומשוויף צבי ז''ל


בשואה  מ-1939 עד 1943 המשפחה גרה בגטו בלבוב. ב-1943 הועברה למחנה הריכוז אשוויץ ונרשמה כאסירים פוליטיים. צבי היה ילד בן 6 כאשר קועקע על ידו המספר 103796. אביו, ברנרד, יחד עם עוד מדען, חקרו את החיסון כנגד מחלת הטיפוס. כנראה שזו הסיבה להגנה מסוימת לה זכתה המשפחה. ב-1945 עם שחרור המחנה, הוא צעד יחד עם אמו ב"צעדת המוות". אביו הוצא כנראה להורג. כשהגיע לברלין, אמו נפטרה מטיפוס, הועבר ע"י ידידת אמו ד"ר אנה וייס, למנזר בסלובקיה, בו שהה עד סוף 1947 יחד עם עוד יתומים יהודים.
תקומה
ב-1947 אותר על-ידי דודו דולק עמישב ועלה ארצה דרך צרפת. התגורר עם דודו מספר שנים ואז אומץ על-ידי משפחת ארנון בקיבוץ עין המפרץ. עלייתו ארצה הייתה בלתי ליגאלית, הוא התחזה לבן נוסף של אישה עם ילד ששרדו את השואה. צבי גדל והתחנך במוסד החינוכי המשותף לעין המפרץ ולכפר מסריק. היה ספורטאי מחונן וזכה באליפויות קרב 5 ובקפיצה למרחק. שיחק עם נבחרת ישראל בכדור-עף.
בשחקים
התגייס לחיל האוויר לאחר שירות בחיל המודיעין.  ב-1958 הצטרף לקורס טיס מספר 31 אותו סיים במגמת קרב ב-1960. בביה"ס…