ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שבת, 30 בדצמבר 2023

המחבוא שלי: סיפור ההישרדות של הילדה אסתר

 

 


מאתאסתר וייס

ארץ לידהצרפת  France

סיפור ההישרדות של הילדה אסתר

שמי אסתר, נולדתי באלזס לורן שבצרפת בשנות ה-40, למשפחה דתית. הייתה לי ולמשפחתי זיקה לארץ ישראל. בילדותי הייתי בתנועת הנוער "בני עקיבא" וניגנתי בפסנתר בעל כורחי, אך חלומי היה להיות אחות.

עם תחילת הפוגרומים נגד הקהילה היהודית הפורחת, החל יחס מחפיר נגד הקהילה גם מצד השלטונות, אנשי המשטר רוקנו את בתיהם של היהודים מדברים יקרי ערך, וברגע שעזבנו אני ומשפחתי, השכנים הצרפתים השתלטו על ביתנו. במהלך המלחמה הוריי קנו אוכל בתלושים למרות הסיכון שייתפסו. ליהודים אסור היה לקנות בתלושים. רק אמי הייתה יכולה לצאת את פתח הדלת של ביתנו, ויצאה מהבית עקב המראה ה"ארי" שלה, כדי להביא אוכל למשפחה.

כל היהודים שהחזיקו בדרכון פולני גורשו לפולין, כדי לנקות את שטחי גרמניה מיהודים. במזל ואף בטעות, סבי וסבתי המסוגרים, לא דאגו לחידוש האזרחות הפולנית שלהם ושל המשפחה ולכן אני ומשפחתי לא גורשנו כמו הרבה יהודים אחרים.

בעזרת מספר ניסים וחסדים אני חיה היום, ומספרת את סיפור חיי. ראשית, פקיד שהתגלה בהמשך כפרטיזן, דאג להוריי למסמכים, בעזרתם הם לא נשלחו כמו שאר הקהילה. בעל בית קפה אלג'יראי הסתיר אותם בבית הקפה והם התחבאו בכל פעם שהגיעו סועדים. זה צלח עד לרגע בו נלקחו סבי וסבתי מצד אימא, על ידי הגסטפו למחנה ההשמדה. אבי הכיר את הקומיסר האחראי על שילוחי היהודים לרכבות, ובקש שייתן להם ללכת. בתחנת הרכבת, העיד אבי שזוג ושני ילדיהם שהיו אמורים להישלח למחנה ההשמדה הם חלק ממשפחתו וכך גם הם נצלו.

בשוויץ הניטרלית סיפקו הגנה למשפחות עם ילדים, ולכן ניסו סבי וסבתי להגיע, יחד איתי, לשוויץ, אך בהגיענו לגבול התגלתה אצלי מחלה קשה המונעת ממני לשהות במחנה הפליטים. אומצתי בזכות המחלה ע"י משפחת קולנגי שהתייחסו אליי ממש כאל בתם הביולוגית, אך דאגו להזכיר לי תמיד מי משפחתי האמיתית ואפילו טיפחו אצלי את הנגינה בפסנתר, תחביב שהחל אצל המשפחה בילדותי.

לאחר המלחמה כשכבר עליתי ארצה גיליתי מסמכים משפחתיים ששפכו אור על מידע עמום, על חיי וחיי משפחתי לפני המלחמה. אני עדיין חוקרת את העבר ודואגת לעתיד, לשמור זיכרון השואה, בחברה הישראלית וליחס החברה לניצולי השואה.

 מקור וקרדיט : מאגר סיפורי מורשת: הקשר הרב-דורי 

  

 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"ילדה במלונה"

  הספר "ילדה במלונה" של הסופרת שרה שנר-נשמית ז"ל, שבעצמה ניצלה מידי הנאצים בהיותה ילדה. הסופרת אף ציינה בראיון שנתנה על הספר ...