דלג לתוכן הראשי

זלדה רשף, פעוטה בת שנתיים , מוסתרת ע"י נזירות

זלדה נולדה בפולין בעיר קטנה שבגבול אוקראינה בחודש אוקטובר 1942 להוריה פרידה ויעקב ז"ל.

פולין היתה כבושה ע"י הנאצים והוריה היו במחנה עבודה. אמה שחששה לגורלה הניחה אותה במרפאה של רופא פולני ונמלטה מבעד לחלון. הרופא הפולני מסר אותה למנזר קתולי, שם הוטבלה לנצרות וזהותה ביהודיה נמחקה.

בקיץ של 1943 נרצחו הוריה בידי הנאצים ביחד עם מרבית משפחתה. דודתה מלכה קליינברג , אחות אמה הצליחה להימלט יחד עם בתה הדסה, אותה הצליחה להסתיר ונדדה בין כפרים ויערות כשהיא לנה עם עיזים וחיות הבית ומתפרנסת מעובדות שונות.

לאחר כיבוש פולין בידי הרוסים בקיץ 1944, מצאה דודתה את ילדתה שלה הדסה וחיפשה את זלדה בעיר שלא נשאר ממנה שריד יהודי.

היא הצליחה להתחקות על עקבותיה אך הנזירות סרבו למסור אותה וניסו לשכנע אותה כי היא חסרת כל ולא תוכל לעמוד בגידולה.

דודתה מלכה לא ויתרה ופנתה לשלטונות הכיבוש הרוסי ואלו הורו למנזר למסור את הילדה.

עם שתי הבנות נדדה בחיפוש אחרי קרובי משפחתה עד שנפגשה עם אריה גולד אחי אביה של זלדה,שהיה בצבא האדום.

חמש שנים שהו במחנה עקורים בגרמניה, התחתנו ואימצו את זלדה לבת.שם גם נולד בנם המשותף חיים-ברוך.

באותה עת לא ידעה זלדה שהוריה ניספו וחשבה שדודתה היא אימה מולידתה, דבר שסופר לה רק בגיל 15
המשפחה עלתה לארץ בשנת 1945 ולאחר שהות במחנות עולים הועברה להתגורר בכפר הערבי הנטוש יבנה. עד מהרה מצא אריה עבודה בבנין ומלכה כמנהלת חשבונות והבנות נשלחו להתחנך בקיבוץ דן בגליל העליון.
זלדה מצאה בית חם בביתם של גולדה ואריה טל והפכה כחלק בלתי נפרד ממשפחה חמה ונפלאה זו
עם קבוצתה מדן התגייסה לנח"ל היתה חיילת למופת . נפגשנו בהיאחזות כרם שלום ומאז לא נפרדו דרכינו.
זלדה הוכשרה להיות מורה לכלכלת בית והעמידה מחזורים רבים של תלמידות אותן לימדה את רזי הבישול, התזונה והתפירה ורבות מהן רוחשות לה אהבה עד עצם היום הזה

נולדה: 7.10.1942
נפטרה: 11.11.2000

דף הנצחה לרשף זלדה - כפר מסריק- קהילנט
תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הילד יוסי פלד , מסתתר אצל משפחה נוצרית בבלגיה

יוסי פלד נולד בבלגיה בשם יוסי מנדלביץ'. נולד בבלגיה בשם יוסף (ג'פקה) מנדלביץ' לשיינע ויענקל מנדלביץ'. בזמן מלחמת העולם השנייה נמסר עם אחיותיו למשפחה נוצרית מאמצת, שעִמה שהה עד גיל 8. אביו נספה באושוויץ. לאחר המלחמה חזרה אמו אל המשפחה הנוצרית לקחת אותם, ובעזרת הבריגדה היהודית הם עלו לארץ ישראל והתיישבו בקיבוץ נגבה. בשיחה עם דרור גלוברמן ל"אנשים", מספר פלד על הזיכרונות כילד יהודי בתקופת השואה: "היו מחביאים אותי במרתף", ומודה: "במרתף הזה חוויתי את הפחד הכי גדול בחיי". מכל משפחתו, רק אימו שרדה את המחנות, אבל את המפגש איתה פלד מתאר כטראומה: "בגיל שמונה, וללא הכנה מוקדמת הודיעו לי כי הוריי הנוצריים אינם ההורים האמיתיים שלי".

בראיון למעריב, 4 למאי 2016  :
"זאת טראומה שמלווה אותי כל ימי חיי”, משחזר השר לשעבר ואלוף (במיל’) יוסי פלד. “בגיל חצי שנה נמסרתי לידי משפחה נוצרית בבלגיה. היו לי הורים טובים, מספיק אוכל וגם צעצועים, מה שאפשר לי להיות ילד מאושר. ביום בהיר אחד, כששיחקתי בגינה מאחורי הבית הכפרי שלנו, בשכונה של אנטוורפן, האבא הנוצרי …

ילדי לנה קיכלר: שמעון הלר שהפך לטייס קרב בחיל האוויר הישראלי

סא"ל הלר שמעון

בשואה נולדתי בקרקוב, ב 12.10.36 למשפחה לא דתית. אבי גמר את האוניברסיטה המפורסמת של קרקוב "יגלונסקה" ועבד כעורך דין. אני הייתי בן יחיד. את מלחמת העולם השנייה שרדתי במזל ובעזרת אנשים אצילי נפש. כאשר המצב החמיר לקח אותי דודי (שהיה פולני ונשוי לאחות אבי) אליהם לדירה בפראגה – וורשה. שם שהיתי חודשים אחדים, בתנאים מגבילים מאוד- איסור על תנועה וכל רעש במהלך היום בדירה, עד שובו של הדוד בערב. מכרה של הדוד , אשה ליטאית צעירה ואצילת נפש בשם לידיה פלייטס הקדישה את חייה לי והצילה אותי. כשנתיים חיינו בכפר נידח 43 ק"מ מקרקוב. אני תחת זהות בדויה ועם שיער צבוע לבלונד, כל זאת בסיכון חייה, גם לאחר שהכסף עבור אחזקתי הפסיק להגיע.

הורי לא שרדו את המלחמה.
בסוף המלחמה החזירה אותי לידיה פלייטס ליהדות ומסרה אותי למוסד יהודי בוורשה. ושוב למזלי, עוד אישה אצילת נפש, ניצולת שואה בעצמה, ששמה לנה קיכלר לקחה אותי למוסד לילדים ניצולים. בגלל מצב בריאותי הירוד נשלחתי למוסד הבראה ב"זקופנה". התנכלויות אנטישמיות שלוו בירי על בית היתומים אלצו את לנה לברוח מפולין.
תקומה 
לנה קיכלר הצליחה…

ילדים בשואה שהפכו להיות טייסי קרב בחיל האוויר : רס"ן אומשוויף צבי ז''ל

רס"ן אומשוויף צבי ז''ל


בשואה  מ-1939 עד 1943 המשפחה גרה בגטו בלבוב. ב-1943 הועברה למחנה הריכוז אשוויץ ונרשמה כאסירים פוליטיים. צבי היה ילד בן 6 כאשר קועקע על ידו המספר 103796. אביו, ברנרד, יחד עם עוד מדען, חקרו את החיסון כנגד מחלת הטיפוס. כנראה שזו הסיבה להגנה מסוימת לה זכתה המשפחה. ב-1945 עם שחרור המחנה, הוא צעד יחד עם אמו ב"צעדת המוות". אביו הוצא כנראה להורג. כשהגיע לברלין, אמו נפטרה מטיפוס, הועבר ע"י ידידת אמו ד"ר אנה וייס, למנזר בסלובקיה, בו שהה עד סוף 1947 יחד עם עוד יתומים יהודים.
תקומה
ב-1947 אותר על-ידי דודו דולק עמישב ועלה ארצה דרך צרפת. התגורר עם דודו מספר שנים ואז אומץ על-ידי משפחת ארנון בקיבוץ עין המפרץ. עלייתו ארצה הייתה בלתי ליגאלית, הוא התחזה לבן נוסף של אישה עם ילד ששרדו את השואה. צבי גדל והתחנך במוסד החינוכי המשותף לעין המפרץ ולכפר מסריק. היה ספורטאי מחונן וזכה באליפויות קרב 5 ובקפיצה למרחק. שיחק עם נבחרת ישראל בכדור-עף.
בשחקים
התגייס לחיל האוויר לאחר שירות בחיל המודיעין.  ב-1958 הצטרף לקורס טיס מספר 31 אותו סיים במגמת קרב ב-1960. בביה"ס…