דלג לתוכן הראשי

זלדה רשף, פעוטה בת שנתיים , מוסתרת ע"י נזירות

זלדה נולדה בפולין בעיר קטנה שבגבול אוקראינה בחודש אוקטובר 1942 להוריה פרידה ויעקב ז"ל.

פולין היתה כבושה ע"י הנאצים והוריה היו במחנה עבודה. אמה שחששה לגורלה הניחה אותה במרפאה של רופא פולני ונמלטה מבעד לחלון. הרופא הפולני מסר אותה למנזר קתולי, שם הוטבלה לנצרות וזהותה ביהודיה נמחקה.

בקיץ של 1943 נרצחו הוריה בידי הנאצים ביחד עם מרבית משפחתה. דודתה מלכה קליינברג , אחות אמה הצליחה להימלט יחד עם בתה הדסה, אותה הצליחה להסתיר ונדדה בין כפרים ויערות כשהיא לנה עם עיזים וחיות הבית ומתפרנסת מעובדות שונות.

לאחר כיבוש פולין בידי הרוסים בקיץ 1944, מצאה דודתה את ילדתה שלה הדסה וחיפשה את זלדה בעיר שלא נשאר ממנה שריד יהודי.

היא הצליחה להתחקות על עקבותיה אך הנזירות סרבו למסור אותה וניסו לשכנע אותה כי היא חסרת כל ולא תוכל לעמוד בגידולה.

דודתה מלכה לא ויתרה ופנתה לשלטונות הכיבוש הרוסי ואלו הורו למנזר למסור את הילדה.

עם שתי הבנות נדדה בחיפוש אחרי קרובי משפחתה עד שנפגשה עם אריה גולד אחי אביה של זלדה,שהיה בצבא האדום.

חמש שנים שהו במחנה עקורים בגרמניה, התחתנו ואימצו את זלדה לבת.שם גם נולד בנם המשותף חיים-ברוך.

באותה עת לא ידעה זלדה שהוריה ניספו וחשבה שדודתה היא אימה מולידתה, דבר שסופר לה רק בגיל 15
המשפחה עלתה לארץ בשנת 1945 ולאחר שהות במחנות עולים הועברה להתגורר בכפר הערבי הנטוש יבנה. עד מהרה מצא אריה עבודה בבנין ומלכה כמנהלת חשבונות והבנות נשלחו להתחנך בקיבוץ דן בגליל העליון.
זלדה מצאה בית חם בביתם של גולדה ואריה טל והפכה כחלק בלתי נפרד ממשפחה חמה ונפלאה זו
עם קבוצתה מדן התגייסה לנח"ל היתה חיילת למופת . נפגשנו בהיאחזות כרם שלום ומאז לא נפרדו דרכינו.
זלדה הוכשרה להיות מורה לכלכלת בית והעמידה מחזורים רבים של תלמידות אותן לימדה את רזי הבישול, התזונה והתפירה ורבות מהן רוחשות לה אהבה עד עצם היום הזה

נולדה: 7.10.1942
נפטרה: 11.11.2000

דף הנצחה לרשף זלדה - כפר מסריק- קהילנט
תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…