ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שלישי, 5 בנובמבר 2019

ההישרדות של הפעוט ג'קי ברקו , בן 4 , בבלגיה בתקופת השואה


ג'קי ברקן , או בשמו המקורי יעקב בורזיקובסקי, נולד בבריסל בשנת 1938. עם התחלת  גירוש היהודים ב1942 , יצא אביו יום אחד מהבית ולא חזר. אמו המבוהלת ארגנה מזוודה קטנה, לקחת את יעקב לגן הילדים, וכשהמטפלות לא היו בסביבה, השאירה אותו שם.


הוא הוסתר ושהה עד סוף המלחמה בבית איכרים בכפר. ב1946 איתר אותו קרוב משפחה והביא אותו לארץ, כאן גדל.


כשבגר נסע לבלגיה לבקר את המשפחה המצילה, וכך היה עושה כל פעם שהזדמן לו, עד שבשנת 2000 ביקש לכתוב את זיכרונותיו וגילה שחסרה לו שנה בחיים. כששאל את המשפחה המאמצת איך הוא הגיע אליהם, אמרו לו שמי שהביאה אותו הייתה הגברת דה מאלמאסטר, שהסתירה אותו לפני כן. הוא הצליח למצוא אותו ונודע לו כי במשך כשנה היה מוסתר בפנימייה לבנות שאותה ניהלה הגברת מאלמאסטר בבלגיה.

היו עוד כמה ילדים יהודים באותה פנימייה לבנות שניהלה הגברת דה מאלמאסטר והסכנה היתה גדולה כי אנשי הגסטפו היו עורכים ביקורות במקום לעתים תכופות משום שידעו על פעילות המחתרת- מה יהיה אם יגלו ילדים קטנים בפנימיה של בנות ? ולכן אחרי שנה פיזרה הגברת דה  מאלמאסטר את הילדים היהודים הפעוטים במשפחות נוצריות בכמה עיירות בלגיות.

מקור וקרדיט : צבי שלמוביץ , הנרי הקטן , ספרי צמרת ,


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

פיות בלב התופת

    מאת: סיגל ארביטמן אפרת הדני לא ידעה פרטים רבים על פרק השואה בחייה של אמה צופיה. אבל כאשר עשתה סדר במסמכים הרבים לאחר מותה, נדהמה לגל...