ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום שלישי, 11 באוקטובר 2022

2 נערים יהודים הסתיר איוון לבצ'וק, בתקופת השואה

 


איוון לבצ'וק, אחד משני חסידי אומות העולם המתגוררים ברוסיה שנותרו בחיים, הלך השבוע לעולמו והוא בן 92, כך מדווח 
הקונגרס היהודי-רוסי.

לבצ'וק נולד ב-10 בנובמבר 1930. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, כשהיה איוון הצעיר בן תשע, גר עם משפחתו בכפר גולובובקה הנמצא במחוז ז'יטומיר. בשלב זה לא פגשה המלחמה הקשה והעקובה מדם את משפחת לבצ'וק באופן ישיר, ועיקר הקשר שלהם אליה היה בשידורי הרדיו אותם שמעו בני הבית, ההורים פדור ואנה והילדים איוון ואולגה.

אך בסתיו 1942, אחרי שנכבש הכפר בידי הגרמנים, פגשה אם המשפחה נער יהודי ביער הנמצא בכפר. הנער, אברום פליסקובסקי שמו, היה במנוסה מפני הנאצים. תוך זמן קצר נודע לאנה כי הוא ברח בקושי רב מקבוצת יהודים שהובלה בטור ללב היער, שם טבחו בה הגרמנים ביריות. הגרמנים טבחו ללא הרף ביהודים. לא עניין אותם האם מדובר בקשיש, בילד או באישה מסכנה. כששמעה אנה את הסיפור הנורא אספה את הנער אברום לביתה והסבירה לו שמעתה הוא ישמש לו מחסה, ושהוא מוגן בו.

אותו מקרה קרה לאנה עם ילד יהודי נוסף, יעקב ברילובסקי שמו, אותו מצאה מתחבא בשיחים בעת ששטפה בגדים בנהר. משפחת לבצ'וק אימצה את שני הנערים בחום רב, וסיפקה להם אוכל ומחסה, זאת על אף שידעו כי יוצאו להורג אם יוודע לגרמנים שהחביאו את הנערים. בהמשך הצטרף אליהם נער יהודי נוסף, יענקל קריגר.

בו בזמן, הנער איוון התיידד עם הילדים היהודים שהובאו לביתו. הוא קיבל אותם בצורה טובה, דאג להם ולרווחתם ושמח על האפשרות להציל ילדים בני גילו. שניים מהנערים גויסו בשלב מאוחר יותר לצבא הרוסי, לצידו של אב משפחת לבצ'וק פדור, שנפל בקרבות.

אחרי המלחמה המשיכו יענקל ואיוון לשמור על קשר הדוק, כמו בני משפחה. הם ביקרו אחד את השני ופקדו שמחות של קרובי משפחה. בשנת 2002 העניק מוזיאון "יד ושם" תואר חסיד אומות עולם לאיוון לבצ'וק, יחד עם אמו. בשנים האחרונות היה איוון אחד מהשניים היחידים בעלי התואר החשוב המתגוררים ברוסיה.

בשבוע שעבר הלך איוון לבוצ'ק לעולמו, והותיר אחריו סיפור מעורר השראה. כעת, אחרי מותו, נותר חסיד אומות עולם אחד בלבד המתגורר בשטחי רוסיה.

מקור 1

 מקור 2


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

סיפור ההישרדות הלא יאומן של הילדה בת ה11 שולמית כרמי בשואה

בצילום למעלה : בני משפחת זורגר. אוברטין, פולין, שנות השלושים מימין: דוניה, אלי, סוניה, גולדה ואסתר זורגר. סוניה שרדה. יתר המצולמים נרצחו ...