דלג לתוכן הראשי

ג'ו פלצ'ק (לימים יוסף אלון), ילד בן 10 , מהקינדר-טרנספורט לטייס קרב בחיל האוויר הישראליאל"ם אלון יוסף (ז''ל)
בשואה
 ג'ו פלצ'ק (לימים יוסף אלון) נולד בעין חרוד בשנת 1929. אמו מגרמניה ואביו מצ'כוסלובקיה הגיעו לפלשתינה כחברי "חפציבה" בשנת 1920, וילדו כאן שני בנים: דוד ויוסף. בשנת 1932 עקב בעיות בריאות של האם, ואכזבה מסוימת מהסוציאליזם הקיבוצי חזרה המשפחה לאירופה, צ'כיה, לעיירה ברנו. בפרוץ מלחמת העולם השנייה, בהיותו בן 10, נשלח ג'ו עם אחיו דוד בן ה-14, בקינדר טרנספורט שאורגן על-ידי סר ניקולאס וינטון האנגלי ברכבת מפראג לאנגליה. שם אומץ ג'ו על-ידי ג'ני וג'ורג' דוידסון, זוג נוצרים חשוכי ילדים. בתום המלחמה חזר ג'ו לצ'כיה, לחפש את הוריו והתבררה לו האמת המרה שהוריו נכלאו בגטו טרזין, ונרצחו באושוויץ בשנת 1944.
 תקומה
 ג'ו למד צורפות, ובעקבות חבר - הוגו מייזל (לימים מרום) ג'ו הולך למבדקים של גדנ"ע אוויר בצ'כוסלובקיה. ביולי 1948 הוא מתחיל קורס טייס בצ'כוסלובקיה ומסיים אותו בנובמבר אותה שנה. 
 בשחקים
 בפברואר 1949 עלה ג'ו ארצה במסגרת חיל האוויר הישראלי.  בתחילה הוא משרת כמטאורולוג מפני שלא היו די מטוסים, וקורס הטייס שעשה בצ'כיה לא הוכר כהסמכה מלאה. בסוף קיץ 1949 צורף לטייסת הנגב והטיס פייפרים. באוגוסט 1950 הוא מקבל דרגת סגן-משנה והסמכה מלאה כטייס. כשהוא בן 25 הוא פוגש את דבורה,שהיתה אחות בבאר שבע, ומקים איתה משפחה. הוא החל את דרכו בטייסת קרב ובשנת 1951 אחרי השלמת קורס מדריכים מונה למדריך בבית הספר לטיסה. ב-1953 - טייס מטאור; בשנת 1954 היה בין ראשוני הטייסים שהטיסו מטוסי סילון, במבצע סיני לחם כמוביל מבנה.
דליה נולדה ב-1954 בבית-חולים עפולה (אז היתה המשפחה ברמת דוד, כנף 1).  ב-1955 - טייס אורגאן;  ב-1956 עבר קורס הסבה למיסטר והוטל עליו לראשונה לפקד על טייסת קרב. יעל נולדה ב-1959 בבית-חולים קפלן ברחובות (אז היתה המשפחה בחצור, כנף 4) באוגוסט 1960 התמנה למפקד טייסת 101 מיסטר. סה"כ פיקד על שלוש טייסות קרב במשך שבע שני וחצי: אורגן, מיסטר ומיראז'. תפקידו המבצעי האחרון של ג'ו היה פיקוד על טייסת המיראז'ים הראשונה של צה"ל.
ב-1965, לאחר שנה באנגליה בקורס פיקוד ומטה, הועבר ג'ו אלון למטה חיל-האוויר והקים את ענף בטיחות טיסה במפקדת חיל האוויר.
ב-1966 מונה למפקד הראשון של בסיס חיל האוויר בחצרים, שהוקם מן היסוד בידיים ישראליות, בארבע שנות כהונתו גדל הבסיס מ-60 איש ל-3,000 ואנשיו לחמו במלחמת ששת הימים ובהתשה. זו היתה פסגת שירותו הצבאי של אל"ם ג'ו אלון. (רחל נולדה ב-1968 בבית חולים סורוקה בבאר שבע).
ב-1970 מונה יוסף (ג'ו) אלון לעוזר הנספח האווירי והימי בשגרירות ישראל בוושינגטון, ארה"ב. ב-1 ביולי 1973, כחודש לפני סיום תפקידו בארה"ב, נרצח ג'ו אלון ביריות בפתח ביתו במרילנד. סיבת הרצח, מניעיו ומבצעיו טרם נתגלו.
 ג'ו אלון ז"ל הותיר אשה ושלוש בנות. אלמנתו, דבורה ז"ל, נפטרה ב-1995.
 הדרך מבאר-שבע לחצרים נקראת על שמו "דרך ג'ו אלון ".  "מרכז ג'ו אלון", ליד קיבוץ להב בנגב הוקם לזכרו. הספר "מי רצח את ג'ו אלון?" מאת פרד ברטון ובתרגום אמיר אורן, ראה אור ב-2010 בהוצאת כנרת זמורה ביתן. סרט תיעודי בהפקת הערוץ הראשון של הטלוויזיה הישראלית בשם "מי רצח את אבא?" עלה לראשונה לשידור ב-2010 והוקרן מאז בפסטיבלים לסרטי תעודה ברחבי העולם.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הילד יוסי פלד , מסתתר אצל משפחה נוצרית בבלגיה

יוסי פלד נולד בבלגיה בשם יוסי מנדלביץ'. נולד בבלגיה בשם יוסף (ג'פקה) מנדלביץ' לשיינע ויענקל מנדלביץ'. בזמן מלחמת העולם השנייה נמסר עם אחיותיו למשפחה נוצרית מאמצת, שעִמה שהה עד גיל 8. אביו נספה באושוויץ. לאחר המלחמה חזרה אמו אל המשפחה הנוצרית לקחת אותם, ובעזרת הבריגדה היהודית הם עלו לארץ ישראל והתיישבו בקיבוץ נגבה. בשיחה עם דרור גלוברמן ל"אנשים", מספר פלד על הזיכרונות כילד יהודי בתקופת השואה: "היו מחביאים אותי במרתף", ומודה: "במרתף הזה חוויתי את הפחד הכי גדול בחיי". מכל משפחתו, רק אימו שרדה את המחנות, אבל את המפגש איתה פלד מתאר כטראומה: "בגיל שמונה, וללא הכנה מוקדמת הודיעו לי כי הוריי הנוצריים אינם ההורים האמיתיים שלי".

בראיון למעריב, 4 למאי 2016  :
"זאת טראומה שמלווה אותי כל ימי חיי”, משחזר השר לשעבר ואלוף (במיל’) יוסי פלד. “בגיל חצי שנה נמסרתי לידי משפחה נוצרית בבלגיה. היו לי הורים טובים, מספיק אוכל וגם צעצועים, מה שאפשר לי להיות ילד מאושר. ביום בהיר אחד, כששיחקתי בגינה מאחורי הבית הכפרי שלנו, בשכונה של אנטוורפן, האבא הנוצרי …

ילדי לנה קיכלר: שמעון הלר שהפך לטייס קרב בחיל האוויר הישראלי

סא"ל הלר שמעון

בשואה נולדתי בקרקוב, ב 12.10.36 למשפחה לא דתית. אבי גמר את האוניברסיטה המפורסמת של קרקוב "יגלונסקה" ועבד כעורך דין. אני הייתי בן יחיד. את מלחמת העולם השנייה שרדתי במזל ובעזרת אנשים אצילי נפש. כאשר המצב החמיר לקח אותי דודי (שהיה פולני ונשוי לאחות אבי) אליהם לדירה בפראגה – וורשה. שם שהיתי חודשים אחדים, בתנאים מגבילים מאוד- איסור על תנועה וכל רעש במהלך היום בדירה, עד שובו של הדוד בערב. מכרה של הדוד , אשה ליטאית צעירה ואצילת נפש בשם לידיה פלייטס הקדישה את חייה לי והצילה אותי. כשנתיים חיינו בכפר נידח 43 ק"מ מקרקוב. אני תחת זהות בדויה ועם שיער צבוע לבלונד, כל זאת בסיכון חייה, גם לאחר שהכסף עבור אחזקתי הפסיק להגיע.

הורי לא שרדו את המלחמה.
בסוף המלחמה החזירה אותי לידיה פלייטס ליהדות ומסרה אותי למוסד יהודי בוורשה. ושוב למזלי, עוד אישה אצילת נפש, ניצולת שואה בעצמה, ששמה לנה קיכלר לקחה אותי למוסד לילדים ניצולים. בגלל מצב בריאותי הירוד נשלחתי למוסד הבראה ב"זקופנה". התנכלויות אנטישמיות שלוו בירי על בית היתומים אלצו את לנה לברוח מפולין.
תקומה 
לנה קיכלר הצליחה…

ילדים בשואה שהפכו להיות טייסי קרב בחיל האוויר : רס"ן אומשוויף צבי ז''ל

רס"ן אומשוויף צבי ז''ל


בשואה  מ-1939 עד 1943 המשפחה גרה בגטו בלבוב. ב-1943 הועברה למחנה הריכוז אשוויץ ונרשמה כאסירים פוליטיים. צבי היה ילד בן 6 כאשר קועקע על ידו המספר 103796. אביו, ברנרד, יחד עם עוד מדען, חקרו את החיסון כנגד מחלת הטיפוס. כנראה שזו הסיבה להגנה מסוימת לה זכתה המשפחה. ב-1945 עם שחרור המחנה, הוא צעד יחד עם אמו ב"צעדת המוות". אביו הוצא כנראה להורג. כשהגיע לברלין, אמו נפטרה מטיפוס, הועבר ע"י ידידת אמו ד"ר אנה וייס, למנזר בסלובקיה, בו שהה עד סוף 1947 יחד עם עוד יתומים יהודים.
תקומה
ב-1947 אותר על-ידי דודו דולק עמישב ועלה ארצה דרך צרפת. התגורר עם דודו מספר שנים ואז אומץ על-ידי משפחת ארנון בקיבוץ עין המפרץ. עלייתו ארצה הייתה בלתי ליגאלית, הוא התחזה לבן נוסף של אישה עם ילד ששרדו את השואה. צבי גדל והתחנך במוסד החינוכי המשותף לעין המפרץ ולכפר מסריק. היה ספורטאי מחונן וזכה באליפויות קרב 5 ובקפיצה למרחק. שיחק עם נבחרת ישראל בכדור-עף.
בשחקים
התגייס לחיל האוויר לאחר שירות בחיל המודיעין.  ב-1958 הצטרף לקורס טיס מספר 31 אותו סיים במגמת קרב ב-1960. בביה"ס…