דלג לתוכן הראשי

הנערה קלרה ואחותה מניה בת 13 מסתתרות במחבוא תת קרקעי אצל משפחה פולניתמרחב המחיה התת קרקעי שיצרנו היה ממש מתחת לחדר השינה של משפחת בק, והיה לא גדול יותר משלושה מטרים רבועים ובגובה של מטר ושליש. כיסוי קרשי העץ של רצפת הפרקט שמעלינו שימש כתקרה שלנו. כאשר התחלנו להתארגן היא היתה מרושתת בדורות של דורות של קורי עכביש. חפרנו מרווחים באדמה לאיחסון הבגדים שלנו .

במשך 18 החודשים שהסתתרנו במחבוא התת קרקעי אצל משפחת בק אסור היה לנו לדבר, אפילו כאשר רק משפחת בק היתה בבית ולא היה צורך בשקט מוחלט.

יכולנו לשמוע את השיחות של משפחת בק . רצפת העץ שמעלינו פעלה כמו לוח שמע, האוסף את גלי הקול ומגביר אותם כלפי מטה אלינו. יכולנו לשמוע כל מילה. יכולנו  אפילו לשמוע את הדלקת האור על ידי מתג מעל ראשנו.
משני צידנו במרחק של יותר מעשרה מטרים היו שכנים פולנים ואף פעם לא ידענו אם הם נמצאים בחוץ בחצר שלהם או קרוב לבית משפחת בק. היתה רק דרך אחת בלבד שהיינו בטוחים שלא יגלו אותנו : שקט.

לעתים רחוקות אחרי חצות היינו עולות בשקט למעלה כדי לחפוף את ראשנו. ג'וליה בק הפולניה חפפה את ראשנו בסבון עם מים חמים. 

מר בק היה מביא לנו את המזון  למחבוא  התת קרקעי , לפעמים פעם ביום , לפעמים כל כמה ימים .  מר בק , הפולקדויטש הנאמן לגרמנים , עבד אצל מפקד הס.ס  בעיירה ז'ולקיב. היה לו שם של אנטישמי ולכן לא ניתן היה לחשוד בו . בנו הוא נהג באדיבות ובהתחשבות רבה ודאג לכל מחסורנו, אבל היינו במתח עצום כל הזמן . 

בערב חג המולד הזמין אותנו למעלה לאכול אתם את ארוחת חג המולד. כאשר נשמעו לפתע דפיקות בדלת ואחיו של מר בק הגיע  לביקור חג מולד במפתיע נמלטנו במהירות אל המסתור התת קרקעי שלנו דואגים וחרדים.  מר בק שוב גילה אומץ ולא הסגיר אותנו .
   מקור:
תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הילד יוסי פלד , מסתתר אצל משפחה נוצרית בבלגיה

יוסי פלד נולד בבלגיה בשם יוסי מנדלביץ'. נולד בבלגיה בשם יוסף (ג'פקה) מנדלביץ' לשיינע ויענקל מנדלביץ'. בזמן מלחמת העולם השנייה נמסר עם אחיותיו למשפחה נוצרית מאמצת, שעִמה שהה עד גיל 8. אביו נספה באושוויץ. לאחר המלחמה חזרה אמו אל המשפחה הנוצרית לקחת אותם, ובעזרת הבריגדה היהודית הם עלו לארץ ישראל והתיישבו בקיבוץ נגבה. בשיחה עם דרור גלוברמן ל"אנשים", מספר פלד על הזיכרונות כילד יהודי בתקופת השואה: "היו מחביאים אותי במרתף", ומודה: "במרתף הזה חוויתי את הפחד הכי גדול בחיי". מכל משפחתו, רק אימו שרדה את המחנות, אבל את המפגש איתה פלד מתאר כטראומה: "בגיל שמונה, וללא הכנה מוקדמת הודיעו לי כי הוריי הנוצריים אינם ההורים האמיתיים שלי".

בראיון למעריב, 4 למאי 2016  :
"זאת טראומה שמלווה אותי כל ימי חיי”, משחזר השר לשעבר ואלוף (במיל’) יוסי פלד. “בגיל חצי שנה נמסרתי לידי משפחה נוצרית בבלגיה. היו לי הורים טובים, מספיק אוכל וגם צעצועים, מה שאפשר לי להיות ילד מאושר. ביום בהיר אחד, כששיחקתי בגינה מאחורי הבית הכפרי שלנו, בשכונה של אנטוורפן, האבא הנוצרי …

ילדי לנה קיכלר: שמעון הלר שהפך לטייס קרב בחיל האוויר הישראלי

סא"ל הלר שמעון

בשואה נולדתי בקרקוב, ב 12.10.36 למשפחה לא דתית. אבי גמר את האוניברסיטה המפורסמת של קרקוב "יגלונסקה" ועבד כעורך דין. אני הייתי בן יחיד. את מלחמת העולם השנייה שרדתי במזל ובעזרת אנשים אצילי נפש. כאשר המצב החמיר לקח אותי דודי (שהיה פולני ונשוי לאחות אבי) אליהם לדירה בפראגה – וורשה. שם שהיתי חודשים אחדים, בתנאים מגבילים מאוד- איסור על תנועה וכל רעש במהלך היום בדירה, עד שובו של הדוד בערב. מכרה של הדוד , אשה ליטאית צעירה ואצילת נפש בשם לידיה פלייטס הקדישה את חייה לי והצילה אותי. כשנתיים חיינו בכפר נידח 43 ק"מ מקרקוב. אני תחת זהות בדויה ועם שיער צבוע לבלונד, כל זאת בסיכון חייה, גם לאחר שהכסף עבור אחזקתי הפסיק להגיע.

הורי לא שרדו את המלחמה.
בסוף המלחמה החזירה אותי לידיה פלייטס ליהדות ומסרה אותי למוסד יהודי בוורשה. ושוב למזלי, עוד אישה אצילת נפש, ניצולת שואה בעצמה, ששמה לנה קיכלר לקחה אותי למוסד לילדים ניצולים. בגלל מצב בריאותי הירוד נשלחתי למוסד הבראה ב"זקופנה". התנכלויות אנטישמיות שלוו בירי על בית היתומים אלצו את לנה לברוח מפולין.
תקומה 
לנה קיכלר הצליחה…

ילדים בשואה שהפכו להיות טייסי קרב בחיל האוויר : רס"ן אומשוויף צבי ז''ל

רס"ן אומשוויף צבי ז''ל


בשואה  מ-1939 עד 1943 המשפחה גרה בגטו בלבוב. ב-1943 הועברה למחנה הריכוז אשוויץ ונרשמה כאסירים פוליטיים. צבי היה ילד בן 6 כאשר קועקע על ידו המספר 103796. אביו, ברנרד, יחד עם עוד מדען, חקרו את החיסון כנגד מחלת הטיפוס. כנראה שזו הסיבה להגנה מסוימת לה זכתה המשפחה. ב-1945 עם שחרור המחנה, הוא צעד יחד עם אמו ב"צעדת המוות". אביו הוצא כנראה להורג. כשהגיע לברלין, אמו נפטרה מטיפוס, הועבר ע"י ידידת אמו ד"ר אנה וייס, למנזר בסלובקיה, בו שהה עד סוף 1947 יחד עם עוד יתומים יהודים.
תקומה
ב-1947 אותר על-ידי דודו דולק עמישב ועלה ארצה דרך צרפת. התגורר עם דודו מספר שנים ואז אומץ על-ידי משפחת ארנון בקיבוץ עין המפרץ. עלייתו ארצה הייתה בלתי ליגאלית, הוא התחזה לבן נוסף של אישה עם ילד ששרדו את השואה. צבי גדל והתחנך במוסד החינוכי המשותף לעין המפרץ ולכפר מסריק. היה ספורטאי מחונן וזכה באליפויות קרב 5 ובקפיצה למרחק. שיחק עם נבחרת ישראל בכדור-עף.
בשחקים
התגייס לחיל האוויר לאחר שירות בחיל המודיעין.  ב-1958 הצטרף לקורס טיס מספר 31 אותו סיים במגמת קרב ב-1960. בביה"ס…