דלג לתוכן הראשי

ריני ,פעוטה בת 3 , במחבוא בסל הכביסהמקור :

אירית דרור-רייטן, מחר תזרח השמש: השואה מנקודת מבטה של ילדה קטנה, כנרת , זמורה, ביתן,  2018

אירית דרור-רייטן מתארת בספרה המרתק סצנות מילדותה בצל תקופת השואה בפולין מגיל שלוש עד שש.

ריני , נולדה ב22 בספטמבר 1939 , בתקופה שהצבא הגרמני  פלש לפולין.
הוריה של הפעוטה ריני הצליחו להצילה מכיתת הירי הגרמנית אשר השמידה את רוב משפחתה.

בגיל שלוש הוסתרה אצל משפחת איכרים בשם פרנק וסטפניה מצ'יולק.  כל פעם בבוקר , כאשר האיכר יצא לשדות ריני הוסתרה במקום הכביסה בתחתית סל הנצרים. מעט מעליה הונח חלק נוסף של הכביסה, ועליו ערימת כלי מיטה שהתגבהה עד לקצהו העליון של הסל. הרגילו אותה לרבוץ בסל הנצרים במשך שעות רבות בשקט ובדומייה.

במסתור סל הנצרים היו לריני כמה בובות , מחברת ציורים וכמה עפרונות צבעוניים.

רק כאשר האיכר פראנק חזר מהשדות הרשו לה להסתובב בבית ולשחק בצעצועים.

גם בלילות השכיבו את הפעוטה ריני לישון בסל הנצרים, אך הפעם ללא סל הכביסה העליון . רק בלילות הייתה בוכה בכי חרישי מתוך געגועים להוריה עד שנרדמה.

כל פעם כאשר נשמעו דפיקות בדלת, סטפה הייתה חוטפת את הפעוטה ריני ורצה אתה לחדר השני למסתור סל הכביסה. הייתה מניחה עליה את חצי הסל העליון.

לעתים, ימי ראשון, לאחר הארוחה, שכנים היו קופצים לביקור ונשארים זמן מה. במקרה כזה, כל המשפחה זינקה לפעולה. ריני עצמה רצה אל מקום המחבוא שלה, האיכר פראנק בא בעקבותיה וסגר את מכסה סל הנצרים, הם פינו את כלים ומיהרו להתיישב לשולחן ו"לשחק קלפים".

בינתיים הזמן חלף , ריני גדלה והסל נעשה פחות ופחות נוח. לריני לא היה מקום ליישר את רגליה והיא נאלצה לשכב מכווצת, על צדה. בנוסף היא הרגישה מחנק והתקשתה לנשום.

מדי כמה שבועות היה אבא של ריני מגיע בלילות לבקר אותה בחשאי ומביא לה שוקולדים . כעבור כמה חודשים נעלם האבא באזור  שנשלט ע"י הגרמנים והפסיק להגיע. מאוחר יותר התברר כי נשלח למחנה אושוויץ.

הפעוטה ריני זכתה מאשת האיכר סטפה לארוחה דלה במשך היום ולכן בלילות הייתה קמה,  מטפסת אל מחוץ לסל ובשקט על קצות האצבעות הייתה הולכת למזווה כדי לחפש דבר מה לאכול.

 האיכר פרנאק לא ידע כי ריני הפעוטה הורעבה ולכן כאשר גילה זאת הוא התנפל על אשתו סטפה, הכה אותה וצעק עליה כי היא מרעיבה את הפעוטה. מאז היא זכתה לארוחות טובות יותר.

כעבור שנתיים , האזור שוחרר ע"י הרוסים , הוריה של ריני נעלמו ומשפחת האיכרים אשר התקשרה  מאד לילדה ריני ראו בה כבר בת משפחה לכל דבר.
ריני גדלה . ולפתע כעבור שנתיים אימא שלה הופיעה אצל משפחת האיכרים . מתברר כי היא הייתה באזור הרוסי אצל הפרטיזנים  והצליחה להינצל . אבל ריני כבר לא הרגישה שמחה כי היא התרגלה למשפחת האיכרים. משפחת האיכרים מצידה כבר לא רצתה לוותר על ריני והאימא נאלצה להביא משטרה אוקראינית.

מפגש בלתי צפוי בשוק

הילדה ריני , בת 6 , הצטרפה לאימא שלה והם נסעו ברכבת למחנה עקורים בגרמניה . במשך שלוש שנים עבדו האם וביתה בדוכן בשוק המקומי עד , שלמרבה הפליאה,  יום אחד הגיע במקרה לדוכן אב המשפחה אותו כבר לא זכרה ריני . האם התעלפה והמשפחה התאחדה.
מקור :
אירית דרור-רייטן, מחר תזרח השמש: השואה מנקודת מבטה של ילדה קטנה, כנרת , זמורה, ביתן,  2018


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הילד יוסי פלד , מסתתר אצל משפחה נוצרית בבלגיה

יוסי פלד נולד בבלגיה בשם יוסי מנדלביץ'. נולד בבלגיה בשם יוסף (ג'פקה) מנדלביץ' לשיינע ויענקל מנדלביץ'. בזמן מלחמת העולם השנייה נמסר עם אחיותיו למשפחה נוצרית מאמצת, שעִמה שהה עד גיל 8. אביו נספה באושוויץ. לאחר המלחמה חזרה אמו אל המשפחה הנוצרית לקחת אותם, ובעזרת הבריגדה היהודית הם עלו לארץ ישראל והתיישבו בקיבוץ נגבה. בשיחה עם דרור גלוברמן ל"אנשים", מספר פלד על הזיכרונות כילד יהודי בתקופת השואה: "היו מחביאים אותי במרתף", ומודה: "במרתף הזה חוויתי את הפחד הכי גדול בחיי". מכל משפחתו, רק אימו שרדה את המחנות, אבל את המפגש איתה פלד מתאר כטראומה: "בגיל שמונה, וללא הכנה מוקדמת הודיעו לי כי הוריי הנוצריים אינם ההורים האמיתיים שלי".

בראיון למעריב, 4 למאי 2016  :
"זאת טראומה שמלווה אותי כל ימי חיי”, משחזר השר לשעבר ואלוף (במיל’) יוסי פלד. “בגיל חצי שנה נמסרתי לידי משפחה נוצרית בבלגיה. היו לי הורים טובים, מספיק אוכל וגם צעצועים, מה שאפשר לי להיות ילד מאושר. ביום בהיר אחד, כששיחקתי בגינה מאחורי הבית הכפרי שלנו, בשכונה של אנטוורפן, האבא הנוצרי …

ילדי לנה קיכלר: שמעון הלר שהפך לטייס קרב בחיל האוויר הישראלי

סא"ל הלר שמעון

בשואה נולדתי בקרקוב, ב 12.10.36 למשפחה לא דתית. אבי גמר את האוניברסיטה המפורסמת של קרקוב "יגלונסקה" ועבד כעורך דין. אני הייתי בן יחיד. את מלחמת העולם השנייה שרדתי במזל ובעזרת אנשים אצילי נפש. כאשר המצב החמיר לקח אותי דודי (שהיה פולני ונשוי לאחות אבי) אליהם לדירה בפראגה – וורשה. שם שהיתי חודשים אחדים, בתנאים מגבילים מאוד- איסור על תנועה וכל רעש במהלך היום בדירה, עד שובו של הדוד בערב. מכרה של הדוד , אשה ליטאית צעירה ואצילת נפש בשם לידיה פלייטס הקדישה את חייה לי והצילה אותי. כשנתיים חיינו בכפר נידח 43 ק"מ מקרקוב. אני תחת זהות בדויה ועם שיער צבוע לבלונד, כל זאת בסיכון חייה, גם לאחר שהכסף עבור אחזקתי הפסיק להגיע.

הורי לא שרדו את המלחמה.
בסוף המלחמה החזירה אותי לידיה פלייטס ליהדות ומסרה אותי למוסד יהודי בוורשה. ושוב למזלי, עוד אישה אצילת נפש, ניצולת שואה בעצמה, ששמה לנה קיכלר לקחה אותי למוסד לילדים ניצולים. בגלל מצב בריאותי הירוד נשלחתי למוסד הבראה ב"זקופנה". התנכלויות אנטישמיות שלוו בירי על בית היתומים אלצו את לנה לברוח מפולין.
תקומה 
לנה קיכלר הצליחה…

ילדים בשואה שהפכו להיות טייסי קרב בחיל האוויר : רס"ן אומשוויף צבי ז''ל

רס"ן אומשוויף צבי ז''ל


בשואה  מ-1939 עד 1943 המשפחה גרה בגטו בלבוב. ב-1943 הועברה למחנה הריכוז אשוויץ ונרשמה כאסירים פוליטיים. צבי היה ילד בן 6 כאשר קועקע על ידו המספר 103796. אביו, ברנרד, יחד עם עוד מדען, חקרו את החיסון כנגד מחלת הטיפוס. כנראה שזו הסיבה להגנה מסוימת לה זכתה המשפחה. ב-1945 עם שחרור המחנה, הוא צעד יחד עם אמו ב"צעדת המוות". אביו הוצא כנראה להורג. כשהגיע לברלין, אמו נפטרה מטיפוס, הועבר ע"י ידידת אמו ד"ר אנה וייס, למנזר בסלובקיה, בו שהה עד סוף 1947 יחד עם עוד יתומים יהודים.
תקומה
ב-1947 אותר על-ידי דודו דולק עמישב ועלה ארצה דרך צרפת. התגורר עם דודו מספר שנים ואז אומץ על-ידי משפחת ארנון בקיבוץ עין המפרץ. עלייתו ארצה הייתה בלתי ליגאלית, הוא התחזה לבן נוסף של אישה עם ילד ששרדו את השואה. צבי גדל והתחנך במוסד החינוכי המשותף לעין המפרץ ולכפר מסריק. היה ספורטאי מחונן וזכה באליפויות קרב 5 ובקפיצה למרחק. שיחק עם נבחרת ישראל בכדור-עף.
בשחקים
התגייס לחיל האוויר לאחר שירות בחיל המודיעין.  ב-1958 הצטרף לקורס טיס מספר 31 אותו סיים במגמת קרב ב-1960. בביה"ס…