ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט

ילדים בשואה -מיזם תיעוד באינטרנט
אלפי עדויות של ילדים בשואה

יום ראשון, 23 ביולי 2023

הילדים מרחוב בולנהוזר דאם

 
אדוארד רייכנבאום 
(Eduard Reichenbaum)

אדוארד רייכנבאום נולד ב 15 לנובמבר 1934 בקאטוביץ (Kattowitz) בפולין. במשפחה קראו לו אדולאק. אביו, ארנסט רייכנבאום, עבד כמנהל חשבונות בסניף של בית הוצאה לאור גרמני. זמן קצר לפני תחילת המלחמה עברה המשפחה יחד עם אחיו ז‘ארסי (Jerzy), שהיה מבוגר מאדוארד בשנתיים, למקום בשם פיוטרקוב טריבולאנסקי (Puotrkow Trybunalski) ליד לוד‘ז, שם גרו הסבא והסבתא של הילדים.

ב 1943 המשפחה הועברה למחנה עבודות הכפיה בליזין (Blizyn). שם היה על אדוארד וז‘ארסי לעבוד במפעל שייצר גרביים עבור הצבא הגרמני. אדוארד ניצל בבליזין, משום שאביו, ששלט היטב בשפה הגרמנית ועבד במשרד המחנה, שינה את תאריך הלידה של בנו, כך שהוא לא היה בין חמישים הילדים בני פחות מעשר שנרצחו. בספטמבר 1944 המשפחה הועברה למחנה הריכוז אושויץ. ז‘ארסי ואביו הוכנסו למחנה הגברים, שם האב מת בנובמבר. אדוארד הוכנס תחילה יחד עם אמו למחנה הנשים, מאוחר יותר העבירו אותו לצריף הילדים. סאבינה רייכנבאום הגיעה בנובמבר 1944 למחנה חוץ של מחנה הריכוז בוכנואלד בעיר ליפשטאת (Lipstadt). באותו משלוח הייתה גם מאניה הרצברג (Mania Herszberg) אמה של רבקה הרצברג. אדוארד רייכנבאום הועבר ב 28 לנובמבר 1944 למחנה הריכוז נויאנגמה, ונרצח ב 20 לאפריל 1945 ברחוב בולנהוזר דאם.

ז‘ארסי רייכנבאום הועבר עם פינוי המחנה באושויץ למחנות הריכוז זאכסאנהאוזן ומאוחר יותר למאוטהאוזן ושרד שם. עוד בשנת השחרור עלה הילד בן ה 13 לישראל. ב 1947 אמו הצטרפה אליו. הם חיפשו את אדוארד, אבל רק בשנת 1984 נודע לז‘ארסי גורל אחיו אדוארד, ממאמר בעתון מעריב. יצחק רייכנבאום מבקר בקביעות בטכס האזכרה השנתי בבולנהוזר דאם. שם הוא משוחח עם בני נוער על גורל אחיו אדוארד.

אמו (בתמונה) של אדוארד רייכנבאום, סאבינה, 1945. כשנודע לבנה יצחק רייכנבאום  על רצח אחיו אדוארד בבולנהוזר דאם, הוא חס על אמו ולא העביר לה את הידיעה הנוראה. היא נפטרה בישראל בשנת 1985

 

מקור וקרדיט : דף הפייסבוק : "כי אנחנו העדים הבאים


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"ילדה במלונה"

  הספר "ילדה במלונה" של הסופרת שרה שנר-נשמית ז"ל, שבעצמה ניצלה מידי הנאצים בהיותה ילדה. הסופרת אף ציינה בראיון שנתנה על הספר ...