דלג לתוכן הראשי

המחתרת באסיזי והסתרת הילדים היהודיםהמחתרת באסיזי הייתה מורכבת בעיקר מכמרים איטלקים מן העיר אסיזי שבמרכז איטליה, בתקופת כיבושה תחת הכוחות הנאציים. עיסוקה העיקרי של המחתרת היה בהצלת פליטים יהודים שהגיעו לעיר לשם מפלט. הנזירים והנזירות שלקחו חלק בהצלה סיכנו את חייהם בכל פעולה ועשו את מיטב יכולתם לסייע לכל יהודי שביקש עזרה.

תושבי העיר אסיזי היו בין היחידים שקראו במהלך המלחמה להיווסדה של רשת סיוע ליהודים הנרדפים בידי הכוחות הנאציים. עוד בטרם הגיעו הכוחות הגרמנים אל העיר, נקרא הבישוף, רופינו ניקאצ'י, על ידי בני העיר עצמם לסייע לפליטים יהודים שהגיעו מרומא. מיד לאחר קריאה זו החל הבישוף להוביל את קבוצת הפליטים היהודים אל עבר העיר גנואה בעלת הנגישות לים, משם היה יכול  להוביל את היהודים אל מחוץ לגבולות איטליה.

רבים מהפליטים היהודים שנמלטו לאסיזי היו ילדים .

הנזירים הקימו מערכת חינוכית שלמה ובה לימדו את הילדים היהודים את הנושאים השונים על פי מערכת הלימודים הממלכתית והכול כדי ליצור ולשמור על שגרה באורחות חייהם של היהודים מחוסרי הבית. המעשים האלה גבלו בסכנת חיים מתמדת בעבור הנזירים והנזירות ויש לזכור כל העת כי הם עשו את מעשיהם רק מתוך כוונה טובה ורצון טוב וללא כל תמורה.

ואולם, הסכנה לא חדלה מלרבוץ על סף דלתות המנזרים. בדרך כלל היה מקבל הבישוף רופינו מידע מראש על אודות תחילתן של סריקות במנזרים אחר היהודים, באותה שעה הייתה מתחילה קבוצת הנזירים להבריח את היהודים  והילדים בדרך לא דרך אל עבר היערות הסבוכים של צפון איטליה ומשם, דרך מערות חפורות מראש אל ההרים. באחת מאותן הסריקות נכנסו הגרמנים אל תוך אחד המנזרים ועל אף שהנזירות שרפו את המסמכים שהיו על היהודים טרם בריחתם, הגרמנים מצאו את חלקם והחלו במרדף בתוככי כל מנזר ומנזר. בסופו של דבר הצליחו הגרמנים לתפוס כמה פליטים מתוך המנזרים שאינם מן העיר אסיזי, אבל החקירות שנערכו בקרב אותם פליטים הובילו לבסוף אל העיר. בחקירות האלה התברר דבר התעודות המזויפות של היהודים ובעקבות כך הגיעו הגרמנים, יחד עם שוטרים איטלקים למעבדה שבה הכול התרחש. אחדים מן הנלכדים לא עמדו בייסורים, נשפטו והוצאו להורג מיד. הבישוף רופינו נעצר והופעל עליו לחץ אדיר שיגלה את מקומות המחבוא של היהודים שהסתיר. רופינו עמד בלחץ שהופעל עליו בידי הגרמנים וידידתו האיטלקית של השופט הגרמני באזור הביאה לשחרורו של הבישוף והוא יצא לחופשי.

ביוני החלה הנסיגה הגרמנית מאיטליה, כשבעלות הברית (ארצות הברית ובריטניה) שחררו את איטליה. הפליטים היהודים יצאו ממסתוריהם במנזרים ובהרים ובכך הסתיימה לגביהם תקופת התופת ההיא.

מקור
רמתי, אלכסנדר. המחתרת באסיזי. מסדה: גבעתיים (1980).


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…