דלג לתוכן הראשי

הסתרת ילדים ולכידות משפחתית : משפחת משפחת ברייר ( Brejyer) בהולנדמשפחת ברייר (  Brejyer) אנטיה וסאם , התגוררה בכפר ניו ונאפ . הייתה זו משפחה פרוטסטנטית מאמינה, ולה חמישה בנים, שלושה מהם בוגרים, ובת נכה בת 12, אב המשפחה עבד כפועל שכיר וילדיו הבוגרים עסקו בפעילות מחתרתית. 

בית המשפחה כלל חדר מגורים גדול, מטבח ועלית גג. הבית היה מוקף בגדר של קרשים. המשפחה הזו הסתירה בביתה 10 ילדים יהודים. ההורים ישנו בחדר המגורים עם בתם החולה. עשרת הילדים המוסתרים לנו בעליית הגג. עיקר המזון בבית היה מורכב מתפוחי אדמה וחיטה , שנאפתה כמאפה ביתי. 

לבית היו מגיעים מעת לעת ילדים נזקקים נוספים שקיבלו מזון או מחסה לשעה.
 במהלך הזמן בנו חבורת המצילים  ההולנדים שני מרתפים תת-קרקעיים , ששימשו מקום מילוט בזמן חיפושים. בני המשפחה יחד עם המוסתרים קיימו תצפית קבועה על המתרחש מחוץ לבית, ובעת סכנה נמלטו הילדים המסתתרים למחבוא התת-קרקעי.  הבת הנכה תורגלה על ידי הוריה מה לומר בעת חיפושים וכיצד לומר זאת. בבית נוצרה משפחה רחבה ומלוכדת , אשר ציינה אירועים משפחתיים וימי הולדת, התחלקה במזון וקיימה חלוקת עבודה שאפשרה לטפל במטלות של חיי היוםיום.

 בעיקרו של דבר, חרדתה של אם המשפחה עקב החיפושים החוזרים ונשנים שהתרחשו בבית לא שינתה את שגרת החיים ואת מערכת הנאמנויות הפנימיות. 

במקרה זה , כמקרים נוספים של משפחות נותנות חסות בהולנד , ההתארגנויות והנחישות המשפחתית היא שאפשרה את פעולת ההצלה.  בעיות הקיום והביטחון של הילדים המוסתרים לא היו נפתרות ללא אותן התארגנות ונחישות.
אווירת האינטימיות שנוצרה והקשרים הבין-אישיים הביאו לכך , ששתיים מהנערות היהודיות המוסתרות נישאו לבני המשפחה לאחר המלחמה. מרבית הילדים המוסתרים נותרו בהולנד , אחדים היגרו לקנדה ולמקסיקו.

מקור וקרדיט :

נעימה ברזל. על הבחירה בטוב, מעשה ההצלה בפולין ובהולנד במלחמת העולם השנייה,  הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2004

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…