דלג לתוכן הראשי

אידה קאלברג , בת 11, במרד גטו ורשה
 "עודני זוכרת ... זה היה לפני שלוש שנים , ב19 באפרילך 1943 , לילה שקט וחרישי , דומה ללילות אחרים , אך לא . למחרת חל חג הפסח . האנשים העייפים היו בשינה עמוקה . לפתע בתוך הדממה , נשמעה הקריאה : "הכל לבונקרים! ועם נשק ביד! " יהודי גטו ורשה ירדו לבונקרים. הצעירים נדחקו לחלונות ולדלתות כשאקדחיהם בידיהם. לחש עבר מפה לפה : " לא ניכנע ! נילחם!"

 בינתיים החלה תנועה ברחוב , נשמעו צווחותיהם של הגרמנים , יריות והתפוצצויות רימונים, כל הגיטו רעד. הזקנים התפללו בפינות לאלוהים,  אמהות אימצו אל לבן את ילדיהן ונשקו להם אולי בפעם האחרונה.

אני ישבתי בבונקר בפינה . על ברכיה של אמא, ובכיתי. היארך סבלנו ? היבוא קץ למצוקה שלנו . וכך עברו עלינו 10 ימים , מאחורינו סופת-דמים , התפצצויות , ונדמה שהאדמה רוטטת , ואנחנו היינו סגורים ללא-מוצא , נתונים לצפייה וציפינו.
עברו עשרה ימים ולילות קשים. שרועים היינו מתים-למחצה ללא מזון , ללא מים , אבל עודדה קצת המחשבה שאחינו נלחמים .

וביום באחד-עשרה נזרקו רימונים לתוך הבונקר  שלנו. מרבית האנשים , היו  כבר מחוסרי  הכרה , מכוסי מפולת .

אותנו הוציאו הגרמנים החוצה. כמה מן האנשים שנותרו בחיים הסתערו על הגרמנים , אך אלה הרגו אותם מייד.

הכריחו  אותנו בכוח לגשת לנקודת הריכוז  באומשלאגפלאץ.

אחרי עשרת ימי ישיבה בבונקר , ברעב ובסבל נסחבתי ילדה רכה בידי הגרמנים לאומשלאגפלאץ . הלכתי שותקת ושותת דם עם הורי דרך רחובות הגטו הבוערים ומפלות הבתים ההרוסים. עיני לא התרגלו לאור אחרי הישיבה הממושכת בחשכת הבונקרים.

אחרי כמה ימים ללא מזון וללא מים ועינויים התחילו לגרש אותנו לרכבת שם היינו דחוסים אחד על גבי חברו , וללא חמצן מספיק לילדים . רבים נחנקו מחוסר אוןיר  . גניחות , זעקות ויללות .

ועד היום איננני מבינה איך נשארתי בחיים . ממש נס . מחצית הנוסעים  נותרו מתים בקרון .

הועברנו לטרבלינקה וגם שם סבלנו קשות   , אך זה סיפור חיים נפרד.

מקור :
בנימין טננבוים , אחד מעיר ושניים ממשפחה , ספריית הפועלים , 1947


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הילד יוסי פלד , מסתתר אצל משפחה נוצרית בבלגיה

יוסי פלד נולד בבלגיה בשם יוסי מנדלביץ'. נולד בבלגיה בשם יוסף (ג'פקה) מנדלביץ' לשיינע ויענקל מנדלביץ'. בזמן מלחמת העולם השנייה נמסר עם אחיותיו למשפחה נוצרית מאמצת, שעִמה שהה עד גיל 8. אביו נספה באושוויץ. לאחר המלחמה חזרה אמו אל המשפחה הנוצרית לקחת אותם, ובעזרת הבריגדה היהודית הם עלו לארץ ישראל והתיישבו בקיבוץ נגבה. בשיחה עם דרור גלוברמן ל"אנשים", מספר פלד על הזיכרונות כילד יהודי בתקופת השואה: "היו מחביאים אותי במרתף", ומודה: "במרתף הזה חוויתי את הפחד הכי גדול בחיי". מכל משפחתו, רק אימו שרדה את המחנות, אבל את המפגש איתה פלד מתאר כטראומה: "בגיל שמונה, וללא הכנה מוקדמת הודיעו לי כי הוריי הנוצריים אינם ההורים האמיתיים שלי".

בראיון למעריב, 4 למאי 2016  :
"זאת טראומה שמלווה אותי כל ימי חיי”, משחזר השר לשעבר ואלוף (במיל’) יוסי פלד. “בגיל חצי שנה נמסרתי לידי משפחה נוצרית בבלגיה. היו לי הורים טובים, מספיק אוכל וגם צעצועים, מה שאפשר לי להיות ילד מאושר. ביום בהיר אחד, כששיחקתי בגינה מאחורי הבית הכפרי שלנו, בשכונה של אנטוורפן, האבא הנוצרי …

ילדי לנה קיכלר: שמעון הלר שהפך לטייס קרב בחיל האוויר הישראלי

סא"ל הלר שמעון

בשואה נולדתי בקרקוב, ב 12.10.36 למשפחה לא דתית. אבי גמר את האוניברסיטה המפורסמת של קרקוב "יגלונסקה" ועבד כעורך דין. אני הייתי בן יחיד. את מלחמת העולם השנייה שרדתי במזל ובעזרת אנשים אצילי נפש. כאשר המצב החמיר לקח אותי דודי (שהיה פולני ונשוי לאחות אבי) אליהם לדירה בפראגה – וורשה. שם שהיתי חודשים אחדים, בתנאים מגבילים מאוד- איסור על תנועה וכל רעש במהלך היום בדירה, עד שובו של הדוד בערב. מכרה של הדוד , אשה ליטאית צעירה ואצילת נפש בשם לידיה פלייטס הקדישה את חייה לי והצילה אותי. כשנתיים חיינו בכפר נידח 43 ק"מ מקרקוב. אני תחת זהות בדויה ועם שיער צבוע לבלונד, כל זאת בסיכון חייה, גם לאחר שהכסף עבור אחזקתי הפסיק להגיע.

הורי לא שרדו את המלחמה.
בסוף המלחמה החזירה אותי לידיה פלייטס ליהדות ומסרה אותי למוסד יהודי בוורשה. ושוב למזלי, עוד אישה אצילת נפש, ניצולת שואה בעצמה, ששמה לנה קיכלר לקחה אותי למוסד לילדים ניצולים. בגלל מצב בריאותי הירוד נשלחתי למוסד הבראה ב"זקופנה". התנכלויות אנטישמיות שלוו בירי על בית היתומים אלצו את לנה לברוח מפולין.
תקומה 
לנה קיכלר הצליחה…

ילדים בשואה שהפכו להיות טייסי קרב בחיל האוויר : רס"ן אומשוויף צבי ז''ל

רס"ן אומשוויף צבי ז''ל


בשואה  מ-1939 עד 1943 המשפחה גרה בגטו בלבוב. ב-1943 הועברה למחנה הריכוז אשוויץ ונרשמה כאסירים פוליטיים. צבי היה ילד בן 6 כאשר קועקע על ידו המספר 103796. אביו, ברנרד, יחד עם עוד מדען, חקרו את החיסון כנגד מחלת הטיפוס. כנראה שזו הסיבה להגנה מסוימת לה זכתה המשפחה. ב-1945 עם שחרור המחנה, הוא צעד יחד עם אמו ב"צעדת המוות". אביו הוצא כנראה להורג. כשהגיע לברלין, אמו נפטרה מטיפוס, הועבר ע"י ידידת אמו ד"ר אנה וייס, למנזר בסלובקיה, בו שהה עד סוף 1947 יחד עם עוד יתומים יהודים.
תקומה
ב-1947 אותר על-ידי דודו דולק עמישב ועלה ארצה דרך צרפת. התגורר עם דודו מספר שנים ואז אומץ על-ידי משפחת ארנון בקיבוץ עין המפרץ. עלייתו ארצה הייתה בלתי ליגאלית, הוא התחזה לבן נוסף של אישה עם ילד ששרדו את השואה. צבי גדל והתחנך במוסד החינוכי המשותף לעין המפרץ ולכפר מסריק. היה ספורטאי מחונן וזכה באליפויות קרב 5 ובקפיצה למרחק. שיחק עם נבחרת ישראל בכדור-עף.
בשחקים
התגייס לחיל האוויר לאחר שירות בחיל המודיעין.  ב-1958 הצטרף לקורס טיס מספר 31 אותו סיים במגמת קרב ב-1960. בביה"ס…