דלג לתוכן הראשי

צבי אלימלך פרידמן , נער בן 14 באושוויץסיפור חייו של מיקי פרידמן ז"ל 2012 - 1930
"הבלוק אלטסטה – ראש הצריף קיבל את פנינו במקל הגומי שבידו ונהנה להרביץ. הוא היה אסיר גוי, כנראה צועני ולפי צבע הסמל על דש חולצתו הוא השתייך ל"עולם התחתון". הוא היה מוקף עדת עוזרים, "קאפוס" ) אחראים מקרב האסירים( שמילאו את פקודותיו בצייתנות עיוורת. כולם היו רשעים גמורים, ואין לי אף מילה טובה להגיד עליהם. אולם אין ספק שראש הצריף שלנו היה הגרוע מכולם – סדיסט אמתי. הופץ אצלנו פתגם מקומי האומר כי: "אם עברת לידו ולא קיבלת מכות, עליך לברך ברכת הגומל..." היום, כשאני נזכר באותם ימים, אני מנסה לחשוב: האם אוכל אי-פעם ללמד זכות על כל אותם יהודים שהכאיבו לנו בשם החוק? האם אוכל להבין אותם? תשובתי שלילית, לצערי. ההתאכזרות שלהם וההנאה שהפיקו מכאב שגרמו לנו ומהשפלת האחר אינם מובנים לי. הם לא סבלו רעב כמונו וזכו לתנאים משופרים. הם בחרו להתעלל בנו מרצון, גם כשלא היה צורך וגם כשלא היו בסכנת חיים או בסכנה שייאבדו את המקצוע הנחשק.
סלקציה אחרת נערכה בצריף שלנו. היה זה בזמן שפרצה מגפת סקרלטינה  בצריף 5 , ובשל כך הגיע מנגלה לצריף לבוש במעיל העור שלו ומלווה בעוזריו. הוא בחן אותנו אחד אחד בעיניו וסימן לי לעבור ימינה לצד של החולים. כנראה שהייתי מכוסה בפריחה או שירדתי במשקל .
ידעתי שמשם אובל ישירות להיחנק בגז ולהישרף, ולא הסכמתי. הייתי מועמד לקרמטוריום ולא היה לי מה להפסיד, מקסימום מקסימום, לכל היותר, אסתכן בכך שאמות בירייה. כך חשבתי, ניצלתי מהומה קטנה שנוצרה ודילגתי מעל תנור האבן הכבוי, לצד של הבריאים. מנגלה הבין שהיו "זליגות" של חולים לקבוצת הבריאים, אולם למזלי לא היה לו כוח להתחיל את הסלקציה מהתחלה, וכך ניצלתי פעם נוספת. את הסלקציה הבאה עברתי בקלות. כנראה שהשמירה של בורא עולם עליי וכוח הרצון שלי הם שעזרו לי להבריא. כל הנערים שנחשבו חולים נלקחו מיד במשאית שהגיעה במיוחד כדי לפנותם.. לא היה זמן להיפרד מהם. יכולנו רק לעמוד ולראות איך גוררים אותם במכות ובקללות. הם התנגדו, ידעו שהם הולכים למות בייסורים. ואצלי באותן שניות, שני רגשות שימשו בערבוביה – רחמים על ההולכים והקלה על כך שאיני ביניהם. לא הייתה זו שמחה מושלמת, אלא

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…