דלג לתוכן הראשי

כיצד שרד הנער משה יחימוביץ את השואה?"הוא היה הצעיר מבין שמונה אחים ואחיות שנולדו לשמעון ורשל רשקה (שאני קרויה על שמה) יחימוביץ' בלודג' שבפולין. משפחה דתית, ציונית, רבת תינוקות וילדים שכבר נולדו לאחיות ולאחים הגדולים, שהתפרנסה כולה, ובכבוד, ממחסן עצים שהיה בבעלותה. בבית דיברו לא מעט על ישראל, אבל היו נטועים בלודג', שם לכד אותם הכיבוש הנאצי, והשכונה שלהם הפכה לגטו לודג'."
 "את אבא שלי ואת אחיו בנימין, שהיו נערים, לקחו הגרמנים לעבודות כפייה. זה הציל את חייהם. כל השבט הגדול וההומה שנשאר בגטו – הושמד. הם עבדו בעבודות פרך. חפירות, כריית פחם. עומדים במי קרח, סובלים רעב קשה, קור ומלקות, לבושי שקים, ניזונים משאריות לחם מקולקל.

אלה היו "מחנות עבודה", לא מחנות השמדה, אבל חבריהם נורו לעיניהם מעשה שגרה, עונש על כל דבר. אי שליטה בצרכים, איטיות בעבודה, מצב רוח רע של מעניהם, בוודאי ניסיונות בריחה – נענו בירי. 

בעדותו ביד ושם מספר אבא שלי שהיה חלש ורעב מכדי לנסות לברוח, אבל היה עד לניסיון של קבוצת יהודים בלגים להימלט אל חבריהם בחוץ שניסו לשחרר אותם. הם נתפסו ונתלו לעיני האלפים במחנה, והיו תלויים שם עד שעורבים כילו את בשרם".

שנים רבות אחר כך, אחרי שניצל, ועלה לישראל, והקים משפחה, אני הייתי בת 15, בקשה ממנו התביעה הגרמנית לבוא לגרמניה ולהעיד נגד סגן מפקד המחנה שנלכד והועמד לדין. אבא שלי ראה אותו רוצח יהודים במו ידיו. בהתחלה הוא סירב. הוא היה מהניצולים שרצו להניח מאחוריהם הכול, לא לחשוב ולא לדבר על מה שקרה. בסוף השתכנע, נסע מלווה באימא שלי, והביא להרשעתו של הנאצי. לא הייתה לו שום תחושת סיפוק או ניצחון מזה. הוא היה איש מוזר, נקמה פשוט לא הייתה בתוך מבנה האישיות שלו".
מקור וקרדיט : הפוסט של ח"כ שלי יחימוביץ

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

מסע ההישרדות של הרץ הירשברג, בן 15 , במחנה פלשוב ומראשוני הטנקיסיטים בצה"ל

מאתהרץ הירשברג
ארץ לידהפולין
שמי הרץ הירשברג. נולדתי בשנת 1927 בפולין.
אבי היה ציוני דתי בעל יקב בקרקוב שבפולין. עם פרוץ המלחמה בשנת 1939 לקחו הגרמנים את היקב ואנחנו עברנו לגטו קרקוב. כשחיסלו את הגטו העבירו אותנו לפלשנב שם היה בית הקברות היהודי. נדרש מאתנו להרוס במו ידינו את המצבות ובמקומן להקים כבישים. הייתי בן 15. למחנה הריכוז פלשוב עברתי עם הורי ואחי הבכור. את אמא הפרידו מאתנו. הקשר עימה נשאר רק דרך הגדר. אחרי חודשיים במחנה הריכוז, אחי נעלם. מאחר והיה בוגר וחזק שלחו אותו למחנה עבודה בגרמניה. על כך נודע לי רק אחרי המלחמה. במאי 1943 נעשתה סלקציה. חלק מהיהודים נשלח לאוושיץ. את אבא שלחו לאושוויץ ואני נשארתי לבד. חבר של אבי היה מבריח מצרכים בסיסיים והוא הציע לי למכור אוכל בין הברקים (ביתני העץ) תמורת מזון. זו היתה פעולה מאד מסוכנת, אך נעתרתי לה. מכרתי מלפפונים, לחם וביצים ותמורת זאת קיבלתי אוכל. מדי ערב הייתי נפגש עם אמא מעבר לגדר ואוכל עימה ביחד. הייתי נותן לה חתיכת לחם וביצה. זה היה משמעותי מאד. רק על הרגעים האלה אפשר לכתוב סיפור. כך נמשך המצב עד סתיו 1944. שינדלר, שהיה בעל מפעל אמאיל בקרק…