דלג לתוכן הראשי

הילדה יפה זוננסון, במסתור בעליית גג בראדיןב"מגדל החיים" (מגדל הפנים) שניצב במוזיאון השואה בוושינגטון מופיעים כ-1,500 צילומים שמתעדים את החיים בעיירה היהודית איישישוק, שבפרוץ מלחמת העולם השנייה היתה בשטח בפולין והיום נמצאת בליטא. הצילומים הוותיקים ביותר צולמו ב-1890. האחרונים - ב-1941, השנה בה החריבו הנאצים בתוך יומיים את הקהילה בת 900 השנים, ורצחו כמעט את כל 3,500 יהודייה.
במרכזה של אחת התמונות תועדה הילדה יפה זוננסון (לימים אליאך), מחייכת בשעה שהיא מאכילה תרנגולות. את התמונה צילמה סבתה, שבין שלל עיסוקיה היתה גם צלמת מקצועית. היה זה הצילום האחרון שצילמה, בטרם נרצחה בידי הנאצים. שלושה חודשים לאחר מכן הצליחה אליאך להימלט מהטבח שביצעו הנאצים ביהודי העיירה יחד עם אביה, משה, אמה, ציפורה, ושני אחיה יצחק וחיים. המשפחה מצאה מקלט לצד יהודים אחרים בעליית גג באחד הבתים בעיירה ראדון (ראדין) הסמוכה.

את אחיה התינוק, חיים, נאלצו להרוג, מחשש שהבכי שלו יסגיר את מקום המסתור שלהם. בהמשך הסתתרה המשפחה במקומות שונים, כולל בבור אשר נחפר בדיר חזירים של פולני קתולי.

בעודה במסתור, באחד מימי ראשון, שמעה יפה שיחה של נשים פולניות שסיפרו כי הכומר הזהיר אותן ש"השמים מלאים בילדים יהודים שנרצחו, ואם נמות נלך לגיהנום, כי אין לנו מקום בגן עדן". לימים סיפרה כי התפללה לאלוהים: "אני לא רוצה להיות מלאך, אלא ילדה רגילה בארץ ישראל".

בהמשך הביאה אמה לעולם תינוק נוסף, אשר קיבל אף הוא את השם חיים. משפחתה של אליאך הצליחה לשרוד עד שחרור האזור בידי הסובייטים ביולי 1944. תחילה שבה המשפחה לאיישישוק. לפי אחת העדויות, אביה של אליאך פעל שם במחתרת שביצעה פעולות נקם בגרמנים ובפולנים. לפי עדות אחרת, הוא גם חבר לכוחות הסובייטים, שנאבקו בפרטיזנים הפולנים, אשר סירבו לקבל את מרותם של הכובשים החדשים.

באחד הימים התקיפו פולנים את בית משפחתה. אליאך טענה כי היתה זו התקפה ממניעים אנטישמים. במקורות אחרים נטען, כי היא היתה חלק מחילופי אש בין פולנים לרוסים. התוצאה, כך או כך, היתה קשה ביותר: אמה של אליאך ואחיה התינוק נהרגו. אביה משה נעצר בהמשך בידי הרוסים ורק כעבור כמה שנים זכה להתאחד מחדש עם המשפחה.

יפה ואחיה יצחק נותרו לבדם. ב-1946 היא עלתה לארץ ישראל. בבית הספר בכפר בתיה בו למדה התאהבה במנהל הצעיר, דייויד אליאך, ונישאה לו. ב-1954 העתיקו השניים את מקום מושבם לארה"ב, שם היתה יפה אליאך לפרופ' להיסטוריה ולספרות במחלקה ללימודים יהודיים בברוקלין קולג'. בעלה התמנה למנהל ישיבת פלטבוש בברוקלין.

מקור וקרדיט : עופר אדרת , "ניצולת השואה שבנתה את מגדל החיים", עיתון "הארץ" , 18 בנובמבר 2016 .


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…