דלג לתוכן הראשי

עדותה של שרה בנד לבית שבידרסקי על בית היתומים במרישין בגטו לודג'"מכל המשפחה נותרה רק אסתר שנמלטה לרוסיה עם כניסת הגרמנים לפולין.
אחותי אסתר הייתה פעילה בתנועת הנוער הקומוניסטית, ונאסרה ערב המלחמה. מאסרה מוטט את הורי,
מחלת האסטמה של אבי גברה, אמי לקתה בסרטן, והמשפחה התמוטטה כלכלית. אמי נפטרה בנובמבר 1939 .
אסתר וזאב נמלטו לרוסיה.
אבי הוכה ברחוב באחד הימים ע"י איש ס.ס, ונפטר בדצמבר 1939 כ- 5 שבועות לאחר מות אמי.
נשארנו 3 יתומים לבד בבית. קרובי המשפחה חילקו אותנו ביניהם, ואני עברתי לגור עם דודי יוסף ודודתי גולדה.
נפגשתי עם אחי רק בשבתות. עברנו לגור בגטו לרחוב ניטצ'אווה. טובה אחותי נתפשה ברחוב, ונשלחה לחלמנו.
אחי יצחקלה שהתגורר עם דודתי חנה, סבל שם מאוד, וכששמעתי על פתיחת בית היתומים במרישין, ביקשתי להתקבל אליו עם אחי, ואכן כך היה. עברנו לגור בבית היתומים, ואני ילדה "זקנה" בת  14 ואחי יצחקלה בן 6 .
הוא התחיל ללמוד בכיתה א', ואני התחלתי ללמוד תפירה.
בתחילת ספטמבר 1942 ריכזו את הילדים מבתי היתומים בבית חולים ברחוב דרבנובסקה. אני הייתי אז חולה מאוד בטיפוס, ויצחקלה היה לידי. בתוך הרעש וההמולה של אקציית הילדים, התקרב אלינו מישהו מהמשטרה היהודית, וקרע את יצחקלה מידי. באותו יום נלקחו כל הילדים עד גיל 10.
עד היום אני שומעת באוזני את צעקותיו "סלושה, סלושה".
האירוניה היא שרומקובסקי, שהיה בין באי ביתו של סבי ואבי, וביקש מהם תרומות לבית היתומים שלו, הוא זה ששלח את אחי הקטן אל מותו.
בית היתומים נסגר, ואני המשכתי לתפור מדים לצבא הגרמני. פיזרו את היתומים שנשארו, ואותי שלחו למשפחה של רופא אף אוזן וגרון מוורשה, שגרו ברחוב ז'גרסקה. הם התייחסו אלי כמו לעוזרת.. חזרתי לגור בבית דודתי.
באוגוסט 1944, הייתי בת 17, והבטיחו לנו שנעבור למחנה עבודה. העמסנו את המטלטלים שלנו, ונדחפנו לקרונות, והגענו לבירקנאו. בסלקציה הופרדתי מדודתי וילדיה שנשלחו למשרפות. הופשטנו, גולחנו, רוססנו בדי.די.טי, וחולקנו לצריפים. הייתי במחנה הצוענים. 1000 נשים בבלוק, 6-7 נשים על הדאצ'ה – דרגש עץ. "
"הייתי שם 6 שבועות."

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הילד יוסי פלד , מסתתר אצל משפחה נוצרית בבלגיה

יוסי פלד נולד בבלגיה בשם יוסי מנדלביץ'. נולד בבלגיה בשם יוסף (ג'פקה) מנדלביץ' לשיינע ויענקל מנדלביץ'. בזמן מלחמת העולם השנייה נמסר עם אחיותיו למשפחה נוצרית מאמצת, שעִמה שהה עד גיל 8. אביו נספה באושוויץ. לאחר המלחמה חזרה אמו אל המשפחה הנוצרית לקחת אותם, ובעזרת הבריגדה היהודית הם עלו לארץ ישראל והתיישבו בקיבוץ נגבה. בשיחה עם דרור גלוברמן ל"אנשים", מספר פלד על הזיכרונות כילד יהודי בתקופת השואה: "היו מחביאים אותי במרתף", ומודה: "במרתף הזה חוויתי את הפחד הכי גדול בחיי". מכל משפחתו, רק אימו שרדה את המחנות, אבל את המפגש איתה פלד מתאר כטראומה: "בגיל שמונה, וללא הכנה מוקדמת הודיעו לי כי הוריי הנוצריים אינם ההורים האמיתיים שלי".

בראיון למעריב, 4 למאי 2016  :
"זאת טראומה שמלווה אותי כל ימי חיי”, משחזר השר לשעבר ואלוף (במיל’) יוסי פלד. “בגיל חצי שנה נמסרתי לידי משפחה נוצרית בבלגיה. היו לי הורים טובים, מספיק אוכל וגם צעצועים, מה שאפשר לי להיות ילד מאושר. ביום בהיר אחד, כששיחקתי בגינה מאחורי הבית הכפרי שלנו, בשכונה של אנטוורפן, האבא הנוצרי …

ילדי לנה קיכלר: שמעון הלר שהפך לטייס קרב בחיל האוויר הישראלי

סא"ל הלר שמעון

בשואה נולדתי בקרקוב, ב 12.10.36 למשפחה לא דתית. אבי גמר את האוניברסיטה המפורסמת של קרקוב "יגלונסקה" ועבד כעורך דין. אני הייתי בן יחיד. את מלחמת העולם השנייה שרדתי במזל ובעזרת אנשים אצילי נפש. כאשר המצב החמיר לקח אותי דודי (שהיה פולני ונשוי לאחות אבי) אליהם לדירה בפראגה – וורשה. שם שהיתי חודשים אחדים, בתנאים מגבילים מאוד- איסור על תנועה וכל רעש במהלך היום בדירה, עד שובו של הדוד בערב. מכרה של הדוד , אשה ליטאית צעירה ואצילת נפש בשם לידיה פלייטס הקדישה את חייה לי והצילה אותי. כשנתיים חיינו בכפר נידח 43 ק"מ מקרקוב. אני תחת זהות בדויה ועם שיער צבוע לבלונד, כל זאת בסיכון חייה, גם לאחר שהכסף עבור אחזקתי הפסיק להגיע.

הורי לא שרדו את המלחמה.
בסוף המלחמה החזירה אותי לידיה פלייטס ליהדות ומסרה אותי למוסד יהודי בוורשה. ושוב למזלי, עוד אישה אצילת נפש, ניצולת שואה בעצמה, ששמה לנה קיכלר לקחה אותי למוסד לילדים ניצולים. בגלל מצב בריאותי הירוד נשלחתי למוסד הבראה ב"זקופנה". התנכלויות אנטישמיות שלוו בירי על בית היתומים אלצו את לנה לברוח מפולין.
תקומה 
לנה קיכלר הצליחה…

ילדים בשואה שהפכו להיות טייסי קרב בחיל האוויר : רס"ן אומשוויף צבי ז''ל

רס"ן אומשוויף צבי ז''ל


בשואה  מ-1939 עד 1943 המשפחה גרה בגטו בלבוב. ב-1943 הועברה למחנה הריכוז אשוויץ ונרשמה כאסירים פוליטיים. צבי היה ילד בן 6 כאשר קועקע על ידו המספר 103796. אביו, ברנרד, יחד עם עוד מדען, חקרו את החיסון כנגד מחלת הטיפוס. כנראה שזו הסיבה להגנה מסוימת לה זכתה המשפחה. ב-1945 עם שחרור המחנה, הוא צעד יחד עם אמו ב"צעדת המוות". אביו הוצא כנראה להורג. כשהגיע לברלין, אמו נפטרה מטיפוס, הועבר ע"י ידידת אמו ד"ר אנה וייס, למנזר בסלובקיה, בו שהה עד סוף 1947 יחד עם עוד יתומים יהודים.
תקומה
ב-1947 אותר על-ידי דודו דולק עמישב ועלה ארצה דרך צרפת. התגורר עם דודו מספר שנים ואז אומץ על-ידי משפחת ארנון בקיבוץ עין המפרץ. עלייתו ארצה הייתה בלתי ליגאלית, הוא התחזה לבן נוסף של אישה עם ילד ששרדו את השואה. צבי גדל והתחנך במוסד החינוכי המשותף לעין המפרץ ולכפר מסריק. היה ספורטאי מחונן וזכה באליפויות קרב 5 ובקפיצה למרחק. שיחק עם נבחרת ישראל בכדור-עף.
בשחקים
התגייס לחיל האוויר לאחר שירות בחיל המודיעין.  ב-1958 הצטרף לקורס טיס מספר 31 אותו סיים במגמת קרב ב-1960. בביה"ס…