דלג לתוכן הראשי

נתן פרנקל, ילד 6 , מסע ההישרדות בבלגיה בתקופת השואהעם התחלת רדיפות היהודים בצרפת נאלצו היהודים להסתתר אצל התושבים הצרפתים מאימת הרדיפות שערכו הנאצים אחרי היהודים. נתן פרנקל ואחיו שלמה וסבא נתן הסתתרו אצל משפחות של איכרים מקומיים ואחותו לילי הוסתרה אצל אחותה של מזכירת הכפר שרצתה לאמץ אותה.
נתן  פרנקל ואחיו שלמה עברו מדי פעם למשפחות של איכרים אחרים. באחת הפעמים  הילד נתן פרנקל קיבל את השם ארמן ליבר בעת שהסתתר אצל איכר בשם וייס. ההורים שלו גם הם הסתתרו בכל מיני מקומות ונפגשו עם הילדים אחד לכמה חודשים.
הפרטיזנים היו מזהירים את המשפחה מחיפושים צפויים שהנאצים עמדו לערוך. נתן פרנקל זוכר שני חיפושים באחד מהם הם הסתתרו בגורן ואמא של נתן פרנקל שמה לו יד על הפה כדי שלא ידבר בעת שהגרמנים עשו חיפוש למטה.

בפעם אחרת הפרטיזנים הזהירו אותם שהגרמנים מתקרבים ובעת שהגרמנים פרצו פנימה לבית הם ברחו מהדלת השנייה וברחו ליער והסתתרו שם עד הבוקר.

זו הייתה הפעם אחרונה שנתן פרנקל ראה את אבא שלו שנהרג שבוע לפני שחרור צרפת מהכיבוש הגרמני.

סבא רבא משה פרנקל נהרג בעת פעולה נגד הגרמנים ליד העיר וילף .
נתן פרנקל  זוכר שאמא שלו ואחיו ישבו בבית וחיכו שמשה יחזור מהפעולה ומאחר שהוא לא חזר הם התחילו לדאוג. למחרת בשעות הערב הגיעה מכונית שחורה וירדו ממנה חברים של משה וסיפרו שהוא נהרג  בפעולה והוסווה כתאונת אופניים. למחרת נערכה ההלוויה שכל אנשי הכפר השתתפו בה ומשה נקבר בבית הקברות של הכפר- למרות היותו יהודי ,על המצבה חרטו מגן דוד.

לאחר שמשה נהרג המשפחה של סבא עברה לגור אצל מזכירת הכפר גברת דה גויים שקיבלה אות חסידי אומות עולם.  על אירגון הסתרת היהודים בכפר.

לתיעוד המלא במאגר סיפורי מורשת – הקשר הרב דורי

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איטה טייץ , בת 10 לבד ביער אחר בורות ההריגה

עדות משנת 1946
נולדתי בשנת 1931 בעיירה נאמאנצ'ין הסמוכה לוילנה. אבי היה מנהל חשבונות. בת שש נכנסתי לבית ספר "תרבות" . כשעברתי לכיתה ד' בשנת 1941 , פרצה המלחמה ואז נסתיימו בשבילי חיי המשפחה השלווים והתחילו חיים מלאי סבל ויגון . בו ביום הפציצו מטוסים גרמניים את עיירתנו ויהודים רבים ניספו בשעת ההפצצה. למזלנו , משפחתי יצאה לכפר להסתתר מההפצצות.
כאשר חזרנו לעיירה ראינו את היגון של היהודים שבני משפחותיהם נהרגו בהפצצת הגרמנים  . כאשר הגיעו לעיירה החיילים הגרמנים הם הסתייעו בליטאים על מנת לפרוץ לבתי היהודים בלילות. היו מכים ומענים . עם בוקר היינו שומעים את מעללי הלילה : זה נרצח, זה עונה..
האקציה הגדולה התחילה אחרי כמה חודשים כאשר ליטאים הודיעו לנו להופיע מייד לבית הכנסת ומשם נשלח לגטו וילנה. אבא היה חיוור כמת . אמר לנו שנתלבש והוסיף שבשום פנים ואופן לא נלך לבית הכנסת.
ובינתיים נתמלאה דירתנו גויים שהחלו שולחים יד בחפצינו. אבא ניצב כמאובן : מה לעשות? לאן לפנות : לא יכולנו לצאת יחדיו מהבית ,  כי הליטאים ניצבו ברחובות וגירשו לתוך בית הכנסת . להישאר בבית עצמו כבר היה בלתי אפשרי. 

הנער ניצול השואה ששרד בהיותו בן 15 את מחנה מאוטהאוזן וזכה במדליית הכבוד במלחמת קוריאה

הוא שרד מחנה ריכוז  נאצי  (מאוטהאוזן, אוסטריה ) בתקופת השואה  ואחר כך  נלחם בגבורה  בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה שם הגן בעצמו על אחת הגבעות החשובות בקרב בין האמריקאים לסינים בצפון קוריאה והציל את חייהם של 40 עמיתיו לפלוגה .  אחר כך נכלא במחנה שבויים סיני . מי הוא הצעיר היהודי ההונגרי טיבור רובין, ניצול השואה,  שזכה במדלית הכבוד מידי נשיא ארה"ב ?
טיבור "טד" רובין (באנגלית: Tibor "Ted" Rubin;‏ 18 ביוני 1929 - 5 בדצמבר 2015) היה ניצול שואה ממוצא הונגרי וגיבור מלחמה אמריקאי שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת קוריאה. היה אחד משני מעוטרי מדליית הכבוד היהודים שנותרו בחיים, עד למותו.
במשך השנים הוגשו המלצות רבות להעניק לרב"ט טיבור רובין מדליות ועיטורים, המלצות אלו זכו להתעלמות ממניעים אנטישמיים.
ב-23 בספטמבר 2005 העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש את מדליית הכבוד לרב"ט טיבור רובין.
טיבור רובין התגורר בגרדן גרוב, קליפורניה.
ילדותו בהונגריה טיבור רובין נולד בפאסטו, עיירה הונגרית קטנה שחיו בה 120 משפחות יהודיות. אביו היה סנדלר והוא היה אחד מתוך שישה יל…

שבתאי קאנטור , בן 13, מסתתר בארובות הגג באקציות בגטו וילנה

עדות משנת 1946 , שבתאי קאנטור , בן 15 ( בן 8 עם פרוץ המלחמה)

נולדתי בשנת 1931 בעיירה קטנה יאזנה . אבי היה אופה ואמי ניהלה את הבית. למדתי ב"חדר"וראיתי חיים טובים עד שפרצה המלחמה והגיעו הגרמנים. הליטאים עשו יד אחד עם הגרמנים .
מרים ומלאי יגון היו החיים תחת עול השלטון הגרמני. כעבור חודש גזרו הגרמנים את גזירת הגטו בעיירה. בבוקר לא-עבות באו ליטאים וגרמנים חמושים ברובים , עברו מבית לבית וגרשו לגטו. המצב בגטו היה נורא ואיום. מדי פעם באו ליטאים וגרמנים הרגו וירו ושדדו.
היינו זמן מה בגטו ואז החליטו הנאצים להוביל את היהודים לבורות ההריגה. טיכסתי עצה עם אחי והחלטנו שאני אברח והוא יישאר עם אימא.
כל עזבתי את הורי ויצאתי לדרך. פרמתי והורדתי את הטלאי הצהוב. מצאתי בן-כפר ועגלה , קפצתי עליה ונסעתי לכפרים. אחר כך התגנבתי לבית אישה כפרית וביקשתי אוכל. התגנבתי לתוך גורן ללינת לילה. אחרי שלושה ימים הגעתי לקובנה. ישבתי על גג הקרון ונסעתי לוילנה.
בנסעי כך בדרך כאשר אני יושב על גג הקרון, ראיתי איך הובלו יהודים להורג . שמעתי צעקות ובכיות וליבי כאבמאד, שנגזר עלי להסתכל בדרכם האחרונה של יהודים. פרצתי בב…